more_horiz

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Ast: jestem pewny, że uchwalimy ustawę do końca maja

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:15
- Planuję posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka w przyszłym tygodniu i do końca maja cały projekt reformy wymiaru sprawiedliwości zostanie przeprocedowany - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast z PiS, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości. 
Marek Ast o zmianach w Sądzie Najwyższym: trzeba dobrej woli z obu stron
Marek Ast o zmianach w Sądzie Najwyższym: trzeba dobrej woli z obu stronFoto: .

Gość PR24 mówił między innymi o tym, że trwają intensywne rozmowy pomiędzy prezydentem, a ministerstwem sprawiedliwości i Solidarną Polską ws. reformy wymiaru sprawiedliwości. Jak powiedział, jest przekonany o tym, że pod koniec maja uda się doprowadzić do uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. To warunek jaki Komisja Europejska postawiła, by odblokować Polsce pieniądze na KPO.

Marek Ast odniósł się też do informacji o tym, że Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wyboru dokonano w drugim głosowaniu, bezwzględną większością głosów. Poseł PiS wyjaśnił, że kadencja dobiegła końca więc był to obowiązek wynikający z ustawy. Odpowiadając na zarzuty opozycji parlamentarnej o tym "iż mamy do czynienia z jeszcze większym drażnieniem UE", powiedział iż narracja opozycji nie znajduje racjonalnego wytłumaczenia.

"KRS zgodnie z prawem"

- Jeśli chodzi o KRS, nie znajduję jakichkolwiek zaleceń ani ze strony Komisji Europejskiej, ani TSUE. To nadbudowa narracji opozycji, która twierdzi, że status sędziów w KRS nie jest zgodny z Konstytucja, to nie jest prawdą, Konstytucja nic nie mówi o wyborze członków KRS więc Sejm dokonał tego wyboru zgodnie z prawem - wyjaśnił gość PR24.

Reforma procedury wyłaniania sędziów do KRS była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków opozycji. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Organizacja KRS jest też jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi.

"Obniżamy podatki"

- Całe to larum, które podnosi opozycja trafia w próżnię, my obniżamy Polakom podatki, PIT z 17 na 12 procent, to jest ważne dla nich. Szkoda iż ta informacja nie przebija się tak do mediów jak inne. Działamy także w obszarze ulżenia Polakom w związku z wysoką inflacją i poszerzamy tarczę antyputinowską. Obecny rząd reaguje na wszystkie kryzysy i zagrożenia - przypomniał poseł Marek Ast.

Czytaj także:

Mówiąc o tzw. "ściąganiu" pieniędzy z rynku w związku z wysoką inflacją, powiedział iż jednym ze sposobów na to, jest podnoszenie oprocentowania depozytów klientów przez banki. Dodał, że szef rządu zapowiedział, że jeśli banki będą odwlekać tę sprawę, rząd będzie wywierał presję na nie, a być może sprawa zostanie uregulowana poprzez stosowną w tym względzie ustawę. 


Posłuchaj
22:47 _PR24_AAC 2022_05_13-07-07-35.mp3 Ast: jestem przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu uda się doprowadzić do uchwalenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Ast z PiS, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości

Data emisji: 13.05.2022

Godzina: 07:07


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem