more_horiz

Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej: dziś widać wyraźnie, jak wielka była siła propagandy jej przeciwników

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 07:55
- Jesteśmy po testach szczelnościowych śluzy i myślę, że na początku czerwca przygotujemy ją do działania - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Podpisano umowę na budowę toru wodnego w ramach powstającej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie to odcinek toru o długości ok. 8,2 km na Zalewie Wiślanym - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Umożliwi żeglugę statków morskich o długości 100 metrów oraz zestawów barek długich na 180 m o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 m. W ramach tej inwestycji wykonane zostaną roboty czerpane wraz z transportem urobku na nowo powstałą wyspę na Zalewie Wiślanym.

Propaganda przeciw przekopowi Mierzei Wiślanej

Marek Gróbarczyk zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24, że inwestycja była atakowana informacyjnie przez stronę rosyjską. - Cały proces, który miał miejsce w zakresie blokowania przekopu Mierzei Wiślanej, dzisiaj jest tak oczywisty i jasny, że chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak mocna była propaganda. Twierdzono np. że inwestycja jest nieekologiczna itd. - powiedział.

- Jesteśmy po testach szczelnościowych śluzy i myślę, że na początku czerwca przygotujemy ją do działania. Wszystko idzie zgodnie z planem i nie widzę zagrożenia dla realizacji tej inwestycji - dodał.

Wiceminister podkreślił też, że to niejedyna inwestycja morska. Poza rozbudową terminala LNG w Świnoujściu i powiększaniem portów realizowana jest także inwestycja w odnawialne źródła energii. - Farmy wiatrowe mają się pojawić w 2025 roku. Działania w tym kierunku trwają, wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem. Mamy 125 wniosków dot. budowy tej farmy na Bałtyku - powiedział Marek Gróbarczyk.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
13:10 PR24_mp3 2022_05_17-07-07-11.mp3 Marek Gróbarczyk o inwestycjach na polskich wodach (24 pytania)

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Dorota Kania

Gość: Marek Gróbarczyk (wiceminister infrastruktury, PiS)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 07.07

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem