more_horiz

Forum Miejskie w Katowicach. Grzegorz Puda: to także miejsce zachęty dla inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 08:45
- Wielu gości mówiło o tym, że jest tu po co przejeżdżać i są powody, żeby inwestować w Polsce, to także promocja naszego kraju. Wszystko to pokazuje, że udało się nam zorganizować imprezą na najwyższym światowym poziomie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach zarejestrowało się ponad 22 tysiące osób z ponad 170 krajów, większość z nich bierze udział w wydarzeniu stacjonarnie. Ta największa konferencja dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast po raz pierwszy została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Grzegorz Puda podkreślał rangę wydarzenia. - Udało się nam przekonać 22 tys. osób, że warto przyjechać do Katowic, zobaczyć na własne oczy miasto i Polskę po transformacji po latach II wojny światowej i komunizmu. Katowice są przykładem tego, w jaki sposób ta transformacja dochodzi do skutku […]. Mamy nowe aglomeracje, miasta prężnie się rozwijają, te kroki transformacji chcemy przekazać światu. Światowe Forum Miejskie w Katowicach to także miejsce zachęty dla inwestorów - dodał minister.

Gość audycji zwracał uwagę na środki, które rząd przekazuje samorządom. - Wielu gości Forum pytało, w jaki sposób udaje się wygenerować dodatkowe środki na pomoc samorządom w tej trudnej sytuacji, w jakiej jesteśmy na całym świecie - zaznaczył i przypominał, że w tym roku w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład samorządom przekazano ponad 30 mld zł, a z programu ma skorzystać ponad 98 proc. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Posłuchaj
14:12 PR24_mp3 2022_06_28-07-06-36.mp3 Grzegorz Puda o Światowym Forum Miejskim w Katowicach (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Światowe Forum Miejskie to międzynarodowa konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju miast. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Uczestnicy omawiają takie tematy jak zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, a także bezpieczeństwo i kwestie uchodźców. 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach potrwa do czwartku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Grzegorz Puda

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także