more_horiz

Katarzyna Lubnauer: mam wrażenie, że pan Czarnek nie rozumie rzeczywistości nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 09:18
- Jeżeli ja słyszę pana Czarnka, że nauczyciele nie rozumieją rzeczywistości, to mam wrażenie, że pan Czarnek nie rozumie rzeczywistości nauczycieli - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Przeczytałam dziś rano wypowiedź ministra Czarnka o tym, że nauczyciele nie rozumieją rzeczywistości - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Mam wrażenie, że nikt lepiej nie rozumie rzeczywistości jak pracownicy budżetówki, w szczególności nauczyciele - dodała.

Gość Polskiego Radia 24 argumentowała, że w roku 2015 pensja podstawowa nauczyciela dyplomowanego stanowiła 80 procent średniego wynagrodzenia, w 2023 wynosi zaś - wedle jej wyliczeń - 63 procent. - Czyli oni, jak się porównują do swoich kolegów pracujących poza szkołami, widzą, jak zbiednieli - wyliczała.

Argumentowała, że w czasach rządów Donalda Tuska, "pierwszą grupą zawodową, która dostała podwyżki, byli nauczyciele". - Dostali tak wysokie podwyżki w latach 2009-2011, że mimo braku podwyżek w 2012, 2013, 2014, to ich pensje były znacząco wyższe w stosunku do płacy minimalnej i średniej, niż są obecnie - powiedziała.

"Mam wrażenie, że pan Czarnek nie rozumie rzeczywistości"

Gość Polskiego Radia 24 wskazała też, że pensji minimalnej nie płaci budżet, tylko pracodawcy i ludzie prowadzący działalności gospodarczej, ponieważ "od tego się liczy m.in. ZUS". - Państwo ma z tego czysty zysk. Wpływy w podatku i wpływy z ZUS, które wpływają przy wyższej płacy minimalnej, powodują, że jest więcej pieniędzy w budżecie i w ZUS - wyliczała.

- Chciałabym, by więcej zarabiali również ci ludzie, którzy pracują dla państwa, czyli pracujący w budżetówce - nauczyciele, urzędnicy, ludzie, którzy pracują na rzecz funkcjonowania państwa. Jeżeli ja słyszę pana Czarnka, że nauczyciele nie rozumieją rzeczywistości, a przeczytałam to dzisiaj rano, to mam wrażenie, że pan Czarnek nie rozumie rzeczywistości nauczycieli - oceniła Katarzyna Lubnauer.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
18:45 Katarzyna-Lubnauer--PR24_mp3 2023_08_10-07-35-23.mp3 Katarzyna Lubnauer: mam wrażenie, że pan Czarnek nie rozumie rzeczywistości nauczycieli ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24)

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Katarzyna Lubnauer (poseł Nowoczesnej - Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 10.08.2023

Godzina emisji: 7.35


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także