Poseł PSL o mediach publicznych: nie powinno dojść do ich likwidacji, są ważnym głosem
- Nie sądzę, że 100 proc. osób zatrudnionych w mediach publicznych nadal będzie tam pracować. Gdy PiS zaczął rządzić, miał swoją wizję, powołano prezesów (mediów publicznych - red.), którzy zatrudniali i zwalniali dziennikarzy. Każdy zarządzający miejscem pracy decyduje o wizji zakładu pracy. Media publiczne są takim miejscem - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Stefan Krajewski.
2023-11-07, 08:43
Według nieoficjalnych informacji, które od kilku dni pojawiają się w mediach, opozycja po przejęciu władzy zamierza w przyspieszonym trybie przejąć kontrolę nad mediami publicznymi. Jeden ze scenariuszy zakłada postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także unieważnienie wybranego składu Rady Mediów Narodowych.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie powinno dojść do likwidacji mediów publicznych. - Są ważnym głosem. A jeśli szyba jest brudna, to się ją myje. Jej zbicie nie jest rozwiązaniem. Oczywiście, jeśli ktoś wchodził w rolę publicysty, a nie dziennikarza, który miał prowadzić tematy i równo traktować gości, to trzeba będzie to przeanalizować i ocenić. Takie decyzje też pewnie będą podejmowane - powiedział Stefan Krajewski.
- Nie sądzę, że 100 proc. osób zatrudnionych w mediach publicznych nadal będzie tam pracować. Gdy PiS zaczął rządzić, miał swoją wizję, powołano prezesów (mediów publicznych - red.), którzy zatrudniali i zwalniali dziennikarzy. Każdy zarządzający miejscem pracy decyduje o wizji takiego zakładu pracy. Media publiczne są takim miejscem - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Media publiczne
Zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych, działającą na podstawie ustawy. W Radzie zasiadają m.in. rekomendowani przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Zostali oni wybrani w 2022 roku na sześcioletnią kadencję, gwarantowaną ustawą. W składzie RMN są jeszcze Robert Kwiatkowski i Marek Rutka zgłoszeni przez Lewicę. Pomysł przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP miałby polegać na unieważnieniu tych powołań. Miejsca dotychczasowych członków RMN mieliby zająć nowi, z nadania PO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Innym pomysłem miałoby być postawienie mediów publicznych, działających w formie spółek prawa handlowego, w stan likwidacji, co umożliwiłoby zawieszenie obecnych władz, wprowadzenie zarządów komisarycznych, a w dalszej kolejności przeprowadzenie masowych zwolnień nieprzychylnych nowej władzy dziennikarzy. Likwidacja TVP, PR i PAP byłaby złamaniem ustawy o radiofonii i telewizji.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Stefan Krajewski (PSL)
REKLAMA
Data emisji: 7.11.2023.
Godzina emisji: 7.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA