Podsumowanie wydarzeń w polityce międzynarodowej. Dr Bonikowka: w tym roku znacznie wzrosła rola globalnego Południa
- Najbardziej byliśmy skoncentrowani (z perspektywy Polski i Europy) na wojnie na Ukrainie, jak i na wybuchu wojny Izraela z Hamasem, która również jest dla nas bardzo ważna, jako że - po pierwsze - to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, jest okropne, a po drugie odciąga uwagę świata, a także zasoby Zachodu od wojny na Ukrainie. Te dwie wojny zdestabilizowały i przebudowały świat w naszym najbliższym (europejskim) otoczeniu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, politolog, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
2023-12-28, 09:34
Dr Bonikowska podsumowała najważniejsze wydarzenia 2023 roku w polityce międzynarodowej. Zwróciła uwagę, że z perspektywy bardziej dla nas odległej i mniej dostrzeganej - niezwykle istotne są zjawiska dotyczące tzw. krajów globalnego Południa. - Choćby to, że Indie zostały piątą gospodarką świata, wyprzedzając Wielką Brytanię, a ponadto najludniejszym krajem globu, wyprzedzając Chiny. Co więcej, Indie mają aspiracje, by w ciągu kilku lat zostać trzecią gospodarką świata - zaznaczyła.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że kończy się prezydencja Indii w grupie G20, która "pełni coraz większą rolę w uzgadnianiu tego, co na świecie jest najważniejsze". - Grupa składa się nie tylko z państw zachodnich, ale też z państw globalnego Południa. Jest coraz ważniejszą platformą międzynarodowego dialogu - kontynuowała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Nadmieniła, że w poprzednim roku przewodnią rolę w G20 pełniła Indonezja, w przyszłym zaś będzie pełniła Brazylia, mamy więc pod tym względem sekwencję państw niezachodnich.
"Rola globalnego Południa w tym roku wzrosła"
Dr Małgorzata Bonikowska nawiązała też do tegorocznego szczytu BRICS. - To jest blok silnych krajów globalnego Południa, takich jak Brazylia, Indie, Chiny, Rosja czy RPA - powiedziała.
REKLAMA
Politolog dodała, że w tej grupie "nie ma żadnego państwa zachodniego, za to podjęto decyzję o rozszerzeniu tej nieformalnej struktury o państwa takie jak Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Etiopia". - To ma znaczenie w globalnym ujęciu. Pokazuje, że coraz wyraźniej słychać głos nie tylko krajów zachodnich, które dominowały przez ostatnie 70 lat. Rola państw globalnego Południa w tym roku mocno wzrosła - podkreśliła dr Bonikowska.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- Unijna pomoc dla Ukrainy z pominięciem weta Węgier? "FT": powstaje plan awaryjny
- Niepokoje w Birmie. Ponad 20 dezerterów uciekło do Indii
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Grzegorz Frątczak
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 28.12.2023
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA
łl
REKLAMA