Liberalizacja prawa aborcyjnego: Krzysztof Bosak: Lewica rozpętała progresywny populizm

2024-04-16, 09:05

- Sejm zdecydował, że projekty idą do dalszych prac, a przed członkami komisji niełatwe wyzwanie, aby z tych czterech projektów zrobić jeden albo je zaopiniować, albo udoskonalić (…). Uważam, że absolutnie argumenty są po naszej stronie, każdy z tych projektów jest niekonstytucyjny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji - dwóch Lewicy i po jednym KO i Trzeciej Drogi. W związku z tym projekty trafiły do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Krzysztof Bosak komentując prace komisji nadzwyczajnej, zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość nie obsadziło swojego miejsca w prezydium komisji.

- To jest moim zdaniem dezercją z walki o legislację. Po to jesteśmy w Sejmie, żeby się angażować, nie zostawiać nieobsadzone miejsce - zaznaczył.

Aborcja. Bosak: projekty są niekonstytucyjne

Jak dodał wicemarszałek Sejmu, każdy z projektów, którymi zajmuje się komisja, jest sprzeczny z zapisami konstytucji. - Posłowie koalicji rządzącej doskonale to wiedzą, rozmawiam z nimi i wiem, że mają tego świadomość, pytanie, co mają zamiar z tym zrobić - czy uchwalić niekonstytucyjny projekt, i ignorować orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego od lat 90. Pytanie, jak mają zamiar podejść do praktyki w systemie ochrony zdrowia, pytanie, co z klauzulą sumienia, bo nie wyobrażam sobie, że będą zamykać do więzienia lekarzy, którzy nie będą wykonywać aborcji - dodał poseł.

- Lewica i lobby aborcyjne rozpętały coś w rodzaju progresywnego populizmu, naobiecywali ludziom bardzo dużo rzeczy, dla spełnienia których nie mają możliwości prawnych ani większości w Sejmie - stwierdził Bosak.

Posłuchaj

Krzysztof Bosak o nowelizacji prawa dotyczącego aborcji (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:05
+
Dodaj do playlisty

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Sylwia Białek

Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 07.33

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej