Wiceminister aktywów państwowych: w spółkach skarbu państwa miotła kadrowa zbliża się do końca

2024-05-20, 09:00

- Skala politycznego skolonizowania spółek skarbu państwa jest porażająca. To jest główny powód, dla którego zmiany nie nastąpiły natychmiast. One muszą objąć praktycznie wszystkie podmioty, choć w nielicznych przypadkach zarządy mogę być w miarę dobrze ocenione. Trudno jest też wymieniać wszystkie osoby, gdy pewne kontrakty są realizowane. Bardziej podchodzimy do tego biznesowo niż politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. 

W ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rząd Donalda Tuska wymienił rady nadzorcze i zarządy większości ważnych spółek należących do skarbu państwa albo takich, w których państwo ma udziału. W pozostałych trwają jeszcze konkursy na członków zarządów. - Skala politycznego skolonizowania spółek skarbu państwa jest porażająca. To jest główny powód, dla którego zmiany nie nastąpiły natychmiast. One muszą objąć praktycznie wszystkie podmioty, choć w nielicznych przypadkach zarządy mogę być w miarę dobrze ocenione. Trudno jest też wymieniać wszystkie osoby, gdy pewne kontrakty są realizowane. Bardziej podchodzimy do tego biznesowo niż politycznie, ale tzw. miotła kadrowa zbliża się do końca - zapewnił w Polskim Radiu 24 Jacek Bartmiński. 

- Wiele spółek, w tym Polska Grupa Zbrojeniowa, posiada swoje grupy kapitałowe. Zmiany w dalszych spółkach, jak MESKO, wymagają też zmian w spółce matce. Procesy zachodzą stopniowo, terminy kodeksowe nie są krótkie. W części sektorów, w tym PGZ, wdrażane są też mechanizmy sprawdzające, co trochę spowalnia zmiany - dodał. 

"Nie wyobrażam sobie, żeby Grupa Azoty mogła upaść"   

Jacek Bartmiński odpowiada za Grupę Azoty. - Miała i ma problemy. Spowodowane są nie tylko kwestią bardzo złego zarządzania w ostatnich miesiącach 2023 roku, ale też sytuacją rynkową. Dla spółek chemicznych głównym surowcem jest gaz ziemny, którego ceny poszybowały. Ma to wpływ na cenę produktu końcowego i powoduje perturbacje finansowe. Jestem doradcą finansowym i syndykiem, nie ma dla mnie żadnych niedopuszczalnych scenariuszy. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby taka duża grupa kapitałowa mogła upaść. Czekamy na stanowisko banków. Wzmacniamy kadrowo radę nadzorczą Grupy Azoty, chcemy uwzględnić rolę akcjonariuszy mniejszościowych - tłumaczył wiceminister aktywów państwowych.  

REKLAMA

"Wyprowadzimy Pocztę Polską na prostą"  

W zapaści znajduje się Poczta Polska. - Poczta Polska ma tradycję 466 lat. Myślę, że dojdziemy do 1000 lat. Zmienił się rynek, ludzie piszą mniej listów, przekazy pieniężne są coraz mniej popularne. Poczta przespała moment wejścia na rynek kurierski. Nadrabiamy to w tej chwili, zatrudniliśmy jednego z najlepszych menadżerów od sprzedaży i transformacji Sebastiana Mikosza. Szefem rady nadzorczej jest  były minister finansów Paweł Wojciechowski. Wszystko jest w dobrych rękach, choć proces będzie trudny i bolesny, ale wyprowadzimy Pocztę Polską na prostą. Na pewno Poczta musi przesunąć część pracowników z roznoszenia listów. Dramatycznie niski jest też poziom zarobków i są one płaskie. Praca na Poczcie Polskiej stała się dość nieatrakcyjna, chcemy to zmienić i podnieść wynagrodzenia - stwierdził Jacek Bartmiński. 

Obce wpływy w spółkach Skarbu Państwa  

Gość Polskiego Radia 24 zauważył też, że spółki skarbu państwa mogą być narzędziem do wywierania wpływu na polityki państwa. - Chodzi np. o bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe. Spółki skarbu państwa to jedne z największych podmiotów na rynku. Jeśli istnieją zagrożenia, że ktoś może sterować polityką gospodarczą w różnych branżach, to trzeba się temu przyjrzeć. Spółki współpracują z organami śledczymi. Wszystkie kontrakty są pod ochroną służb. Nie zawsze dawało to efekty, czego przykładem były umowy zawierane przez Grupę Orlen w ubiegłych latach - podsumował Bartmiński.


Posłuchaj

Jacek Bartmiński gościem Agnieszki Drążkiewicz (24 pytania - Rozmowa poranka) 13:42
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w tym tygodniu przedstawi informację na temat działaniach obcych służb w Polsce, w tym w kontekście spółek skarbu państwa. 

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

REKLAMA

GośćJacek Bartmiński (wiceminister aktywów państwowych, Polska 2050)

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 7.33

PR24/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej