more_horiz

"Musimy być na to gotowi". Müller o ewentualnym ataku Rosji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:58
- Nie można wykluczyć żadnego wariantu, w tym wariantu ofensywnego ze strony Rosji - przyznał w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller, mówiąc o wnioskach płynących z obecności wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

Premier spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w związku z kryzysem na wschodniej granicy Polski. Rzecznik rządu w Polskim Radiu 24 podsumował tematy spotkania. - Jednym z głównym zagrożeń są kwestie związane z migracjami. Ma być potencjalnie uruchomiony nowy szlak przez Białoruś, za pośrednictwem i z pomocą Rosji, z Afganistanu - podkreślił w audycji Piotr Müller.

- Z drugiej strony mamy do czynienia z zagrożeniami geopolitycznymi, takimi jak kwestia ograniczeń w dostawach gazu - w szczególności na Ukrainę, manipulacjami cen gazu - to już dotyczy całego obszaru europejskiego, ale również rezerw gazowych - wymieniał. - Mówimy również o ruchach wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, cyberatakach i dezinformacji. Wachlarz działań jest duży - dodał.

Rozmowy z Moskwą a kolejny atak na Ukrainę

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau otrzymał zaproszenie do Rosji. Wizyta w Moskwie miałaby się odbyć na początku 2022 roku i mieć związek z przejęciem przewodnictwa Polski w OBWE. Rzecznik rządu podkreślił, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. - Pamiętajmy o tym, że ciężko rozmawia się z krajami, w których nie widać dobrej woli - podkreślił Müller. Zaznaczył, że w rozmowach z Moskwą i Mińskiem "musimy być bardzo ostrożni" i "widzieć wszystkie konteksty, które za tym stoją". Zauważył przy tym, że "trudno mówić o dobrej woli" w przypadku Rosji, która okupuje już część Ukrainy.

Czytaj także:

Gość audycji w tym kontekście dopytywany był o informacje związane z doniesieniami Kijowa o planowanym przez Rosję atakiem na Ukrainę. Władze tego kraju informują o koncentracji ponad 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą.

Posłuchaj
15:01 PR24_mp3 2021_11_30-07-08-00.mp3 Piotr Müller o spotkaniu premiera z liderami kół parlamentarnych, o sytuacji na granicy z Białorusią oraz o bieżących sprawach związanych z gospodarką i walką z epidemią koronawirusa (24 pytania-Rozmowa Poranka) 

- Sojusznicy na bieżąco informują się, na podstawie swoich informacji wywiadowczych, na temat działań Rosji przy granicy ukraińskiej. Te informacje stawiają duży znak zapytania co do intencji Rosjan. Na podstawie tych informacji można również postawić tezę, że żadnego wariantu, w tym wariantu ofensywnego ze strony Rosji, nie można wykluczyć - powiedział Müller i dodał, że "musimy być na to gotowi". Podkreślił przy tym, że należy zabezpieczyć obszar Europy Środkowo-Wschodniej pod kątek dostaw energii, co w okresie zimowych jest szczególnie istotne.

W audycji mowa była także o reakcji na pojawienie się w Europie nowego wariantu koronawirusa.

Czytaj także: "Wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19". Rzecznik o reakcji na mutację Omikron

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadziła: Dorota Kania

Gość: Piotr Müller (KPRM)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina: 07.08

st

Zobacz także

Zobacz także