more_horiz

"Wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19". Rzecznik rządu o reakcji na wariant Omikron

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:26
- Myślę, że ludzie, którzy obserwują losy osób niezaszczepionych, faktycznie zdają sobie z tego sprawę, że jest to najbezpieczniejsza formuła, najwyższy stopień ochrony przed zakażeniami, jaki w tej chwili mamy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Müller, rzecznik rządu.
W reakcji na pojawiające się informacje o wariancie Omikron koronawirusa, zwiększyła się chęć szczepień przeciw COVID-19
W reakcji na pojawiające się informacje o wariancie Omikron koronawirusa, zwiększyła się chęć szczepień przeciw COVID-19Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Omikron wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Austrii, Belgii, Holandii, Hongkongu, Australii i Izraelu. Władze kolejnych państw, w tym Francji, podejrzewają, że wariant może już się u nich rozprzestrzeniać. Jeszcze w piątek państwa unijne podjęły decyzję o wstrzymaniu lotów z kilku państw południowej Afryki, gdzie Omikron został wykryty po raz pierwszy.

Czytaj także:

- Nowy wariant koronawirusa postawił służby sanitarne w całej Europie i na świecie w podwyższonym stanie gotowości - przyznał w rozmowie Piotr Müller. - Stąd też nasze decyzje dotyczące pewnego pierwszego pakietu nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego - dodał.

Więcej chętnych na szczepienia 

Jako pozytywny aspekt zaistniałej sytuacji wymienił wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19, w tym też pierwszą dawką. - Myślę, że ludzie, którzy obserwują losy osób niezaszczepionych, faktycznie zdają sobie z tego sprawę, że jest to najbezpieczniejsza formuła, najwyższy stopień ochrony przed zakażeniami, jaki w tej chwili mamy - dodał Müller.

Posłuchaj
15:01 PR24_mp3 2021_11_30-07-08-00.mp3 Piotr Müller o spotkaniu premiera z liderami kół parlamentarnych ws. sytuacji na granicy z Białorusią oraz o bieżących sprawach związanych z gospodarką i walką z epidemią koronawirusa (24 pytania-Rozmowa Poranka) 

W nagraniu mowa była także o podsumowaniu spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderami politycznymi na temat sytuacji na granicy z Białorusią i możliwych konsekwencjach obecności Rosji na granicy z Ukrainą.

Czytaj także: "Musimy być na to gotowi". Müller o ewentualnym ataku Rosji na Ukrainę

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadziła: Dorota Kania

Gość: Piotr Müller (KPRM)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina: 07.08

st/IAR

Zobacz także

Zobacz także