more_horiz

Co z programami społecznymi w 2022? Minister rodziny wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 07:41
- Dla PiS i Zjednoczonej Prawicy rodzina jest w centrum i konkretne programy mają ją wspomóc. Od sześciu lat realizujemy programy, które nadal będziemy realizować - powiedziała w Polskim Radiu 24 minister rodziny Marlena Maląg. 
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: PR24/AK

Wśród programów pro-społecznych, które realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy, Marlena Maląg wymieniła program 500+, "Dobry start", "świadczenie matczyne" dla rodziców co najmniej czworga dzieci i rozszerzenie programu "Maluch". - To są miliardy złotych. W tej polityce prorodzinnej, poza wsparciem rodzin z małymi dziećmi, jest także wsparcie seniorów, z więc 13. emerytura, godna waloryzacja w tym trudnym roku, gdy walczymy z epidemią koronawirusa i ratujemy miejsca pracy, także 14. emerytura dla seniorów - wykazała Marlena Maląg. 

Gość "24 pytań" dodała także, że Zjednoczona Prawica wydała miliardy złotych na utrzymanie miejsc pracy, "by firmy nie upadały, nie zamykały się". - Dzisiaj mamy efekt taki, że mamy bezrobocie na poziomie sprzed pandemii - zauważyła. 

"To będzie konkretne finansowe wsparcie"

Zdaniem minister rodziny i polityki społecznej, "walka z pandemią powoduje, że inflacja jest wysoka, właściwie na całym świecie". - Pakiet antyinflacyjny został przyjęty i będzie wdrażany. Od wczoraj [20.12] obniżka cen paliw, także obniżka VAT na energię elektryczną i na gaz - mówiła Marlena Maląg. - Cały pakiet antyinflacyjny szacowany jest na 10 mld złotych - zaznaczyła.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała także, że wprowadzony zostanie dodatkowy dodatek osłonowy w związku z podwyżką cen energii. Wskazała, że obejmie on "ponad siedem milionów gospodarstw domowych". - To będzie konkretne finansowe wsparcie, uzależnione od sytuacji finansowej i od wielkości gospodarstwa domowego. Wprowadzamy kryterium dochodowe: przy gospodarstwach jednoosobowych będzie to 2100 zł, przy gospodarstwach wieloosobowych: 1500 zł na osobę - mówiła minister. 

Dopłaty dla opalających piec węglem

- Dodatek osłonowy będzie zależał od wielkości gospodarstwa domowego: od 400 złotych, do 1150 złotych przy gospodarstwie mającym co najmniej sześć osób - zaznaczyła gość poranka Polskiego Radia 24.

- Osoby, które ogrzewają się paliwem stałym nie mogą liczyć na obniżenie kosztów tego paliwa. Wprowadzamy podwyższenie dodatku osłonowego - gospodarstwa jednoosobowe będą mogły uzyskać 500 złotych, a najwyższe dofinansowanie to 1437,50 zł - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Posłuchaj
13:52 Malag-Marlena-PR24_mp3 2021_12_21-07-08-26.mp3 Marlena Maląg: świadczenia społeczne będą utrzymane i wzmacniane ("24 pytania"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z ekonomistą i członkiem RPP Erykiem Łonem w "Trójkowym komentarzu dnia":

***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyDorota Kania

GośćMarlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 7.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także