more_horiz

Borowiak o pomyśle obowiązkowych szczepień: chcemy, żeby to była dobrowolność

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:16
- Bardzo łatwo jest podsuwać różne propozycje, jeśli się nie podnosi za nie odpowiedzialności - powiedziała Joanna Borowiak, odnosząc się do pomysłu posłów Lewicy dot. obowiązkowych szczepień dla wszystkich. - My chcemy, żeby Polacy mogli się szczepić i żeby to była dobrowolność - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS.

Joanna Borowiak była pytana o problemy, z jakimi zmaga się i będzie musiał się zmagać rząd w nadchodzącym 2022 r. Jako jeden z nich wskazała pandemię koronawirusa i dodała, że właśnie ze względu na COVID-19 w wielu polskich rodzinach święta Bożego Narodzenia będą smutne.

- Ale myślę, że w nowy rok wkroczymy z ogromną nadzieją na to, że pokonamy pandemię i że uda się wynaleźć sprawdzony lek - podkreśliła.

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich?

W środę resort zdrowia poinformował o rekordowej liczbie zgonów w czwartej fali pandemii - zmarło 775 osób. Powodem takiego wyniku była m.in. niewystarczająca liczba osób zaszczepionych, a także zbyt późne zgłaszanie się pacjentów do lekarzy. Między innymi dlatego wkrótce obowiązkowe szczepienia będą obowiązywały pracowników systemu ochrony zdrowia oraz pracowników aptek. 

Jak powiedziała poseł PiS, "bardzo ważne jest, żebyśmy się szczepili, to nie będzie dochodziło do kolejnych mutacji". Odnosząc się do pomysłu posłów Lewicy dotyczącego obowiązku szczepień dla wszystkich osób, Joanna Borowiak powiedziała, że "bardzo łatwo jest podsuwać różne propozycje, jeśli się nie podnosi za nie odpowiedzialności". - My chcemy, żeby Polacy mogli się szczepić i żeby to była dobrowolność - podkreśliła.

"Polacy są zabezpieczeni"

Dodała także, że w strategiach walki z pandemią rozważane są wszystkie możliwe scenariusze. - Na chwilę obecną rząd pokazał, że przygotował dobrze służby medyczne na pandemię. (...) Polacy są zabezpieczeni, jeśli chodzi o liczbę respiratorów i łóżek covidowych - wskazała.

Gość audycji zwróciła uwagę na wysoki odsetek osób niezaszczepionych. Jak tłumaczyła, "otwierając oddziały covidowe niestety zamykamy w pewnym sensie drogę tym osobom, które nie chorują na COVID-19, a są zaszczepione, chciałyby się leczyć i mają prawo mieć dostęp do szpitalnej opieki medycznej". - O tym powinni pomyśleć ci, którzy nie chcą się szczepić - wskazała.

Posłuchaj
14:19 PR24_mp3 2021_12_23-07-08-33.mp3 Joanna Borowiak o sytuacji epidemicznej w Polsce ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzi: Stanisław Janecki

Gość: Joanna Borowiak (poseł PiS)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 7.06

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także