more_horiz

Na co pójdą środki z KPO? Europoseł PiS: przeznaczymy je na bardzo szlachetne cele

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:28
- Polska jest wzorem wykorzystywania pieniędzy unijnych z pespektywy lat 2014-2020. Wszyscy nas za to bardzo chwalą - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS).

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w TVP Info, że porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO.  

Sprawę skomentował w PR24 europarlamentarzysta PiS Bogdan Rzońca, który przypomniał, że Polsce pieniądze te należą się jak każdemu państwu, które poręczyło kredyt, który był również poręczony przez polski parlament.

- Przysługuje nam 24 mld euro w postaci grantów i 34 mld euro w postaci pożyczek, o ile rząd złoży wniosek o pożyczki, ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie UE chcą brać te kredyty, które są w zasobie NextGenerationEU - dodał.  

Gość audycji podkreślił, że cały czas KE obserwuje to, co robi polski parlament - chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, albo o jej reformę.

- Myślę, że we wrześniu pieniądze z KPO trafią na konta samorządowców, przedsiębiorców, polskiego rządu. To (...) jest o rok za późno, jednak polscy przedsiębiorcy są przygotowani, bo byli dobrze zabezpieczani od strony projektowej i inwestycyjnej. Nie będzie problemu z wydatkowaniem tych pieniędzy - ocenił polityk.    

Kryzys popandemiczny 

Gość audycji zaznaczył, że Plan Odbudowy "nie jest związany z przypadkowymi sytuacjami".   

- Był dramat covidowy  - upadały firmy, przestały działać gospodarki. KPO dotyczy działań w tych obszarach, które zostały dotknięte pandemią. Wobec tego znaczna część tych środków w Polsce trafi na spłatę długów, które wyniknęły np. z tworzenia szpitali tymczasowych, na różnego rodzaju działania związane z wynagrodzeniami. Bardzo szlachetne cele przyświecają tym pieniądzom, bo Polska, a także inne kraje nazbierały długi, aby przeżyć w tej pandemii - zaakcentował.  

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:43 PR24_mp3 2022_05_18-07-06-41.mp3 Bogdan Rzońca o środkach z KPO ("24 pytania - Rozmowa poranka") 

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzi: Eliza Olczyk 

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 07.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem