more_horiz

Wakacje kredytowe. Wiceminister finansów: nie stanowią zagrożenia dla sektora bankowego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 08:00
- W interesie nas wszystkich, państwa i banków, jest utrzymanie spłacalności kredytów na wysokim poziomie, jaki jest obecnie, aby nie doszło do żadnych perturbacji dla kredytobiorców. To byłoby dużo bardziej ryzykowne dla banków niż forma pomocy, którą zaproponowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Artur Soboń. Wakacje kredytowe, nad którymi pracuje Sejm, mają pomóc osobom dotkniętym przez gwałtowny wzrost stóp procentowych wywołany wysoką inflacją.

Parlament pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty łącznie ośmiu rat kredytu mieszkaniowego w ciągu półtora roku. Z ustawy skorzystać mogłyby wszystkie osoby spłacające kredyt w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe - bez względu na swoją sytuację finansową.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje jednak, że wakacje kredytowe będą wyjątkowo kłopotliwe dla sektora bankowego. Bankowcy wskazują, że dostęp do wakacji kredytowych bez ograniczeń w postaci np. kryterium dochodowego będzie dla sektora kosztowny z powodu konieczności przeszacowania wartości kredytów. Koszty będą zależne od popularności wakacji wśród klientów. Finansiści spodziewają się, że z możliwości wstrzymania się ze spłatą zobowiązań zechcą skorzystać prawie wszyscy klienci. W takiej sytuacji koszt wakacji dla sektora w tym i w przyszłym roku może wynieść ok. 20 mld zł.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wakacje kredytowe nie stanowią zagrożenia dla sektora bankowego. - Płynność i sytuacja finansowa banków pozwala na wprowadzenie powszechnych rozwiązań, na nową stawkę podatkową, nowy koszt pieniądza i wakacje kredytowe oraz na dodatkowe środki na fundusz wsparcia dla kredytobiorców. W interesie nas wszystkich, państwa i banków, jest utrzymanie spłacalności kredytów na wysokim poziomie, jaki jest obecnie, aby nie doszło do żadnych perturbacji dla kredytobiorców. To byłoby dużo bardziej ryzykowne dla banków niż forma pomocy, którą zaproponowaliśmy - powiedział Artur Soboń.

Czytaj też: 

Resort finansów przekonuje, że dzięki nowym przepisom rząd pomoże finansowo około 2 mln Polaków, którzy z powodu inflacji mają problemy ze spłatą kredytów. Zgodnie z projektem z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

Posłuchaj
13:13 PR24 2022_06_07-07-07-09.mp3 Wiceminister finansów Artur Soboń gościem Doroty Kani (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

W projekcie znalazły się także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskutek tego budżet FWK zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Projekt przewiduje też od początku 2023 r. zmianę wskaźnika WIBOR na inny bardziej korzystny dla kredytobiorców.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 7.07

PR24

Zobacz także

Zobacz także