more_horiz

Węgry nie dostaną środków z UE? Karol Karski: wpychanie Budapesztu w ręce Putina

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 08:55
- Ze strony KE mamy do czynienia z działaniem podjętym w niewłaściwy sposób i w niewłaściwym momencie - stwierdził europoseł Karol Karski w PR24, komentując propozycję Komisji Europejskiej ws. odebrania Węgrom środków unijnych.
Karol Karski
Karol KarskiFoto: PR24
Obejrzyj
Rozmowy w PR24

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie (państwom UE) uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet Wspólnoty przed korupcją.

Karol Karski zauważył, że działania wobec Węgier podjęto w niewłaściwym momencie. - Mamy do czynienia z kolejnymi kryzysami w UE, jest wojna na Ukrainie, powinniśmy budować jedność, a nie wpychać Węgry w ręce Putina. Tego typu działania tej jedności nie budują, powinniśmy poszukując tego, co łączy, a nie, co dzieli - ocenił i dodał, że można sytuację te traktować jako środek nacisku na Węgry, ale - jak ocenił - nieadekwatny i niepotrzebny.

- Poszczególni członkowie kolegium komisarzy są tu dotknięci potencjalnymi skazami w tym zakresie, sama Ursula von der Leyen była bohaterką potężnego skandalu korupcyjnego w Niemczech jako minister obrony - przypominał europoseł.

Gość audycji odniósł się również do kwestii rosyjskich wpływów w Unii Europejskiej. - Z jednej strony Komisja Europejska uzurpuje sobie kompetencje zastrzeżone dla państw, a jednocześnie nie ma możliwości jakiegokolwiek działania, które zabezpieczyłoby interesy UE i państw członkowskich w tym zakresie. Wiadomo, że Rosja posiada swoją agenturę w Europie i formułowane są różnego rodzaju programy zachęcające do współpracy z nią - zauważył Karol Karski.

Posłuchaj
13:32 PR24_mp3 2022_09_20-07-34-59.mp3 Karol Karski o propozycji zablokowania części środków unijnych dla Węgier (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją. Jak podała KE, "ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech". To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet Wspólnoty przed korupcją.

Rada Europejska ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Karol Karski

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także