more_horiz

Blokada pieniędzy z KPO. Europoseł Lewicy: typowo polityczne starcie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 08:21
- Jest to spór polityczny. Na pewno w taki sposób będzie odbierany - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt (europoseł Nowa Lewica). 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Urusla von der Leyen powiedziała, że Polska nie otrzyma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jeśli nie zmieni prawa w taki sposób, w jaki zapisano to w umowie".

Do sprawy pozyskania środków z Funduszu Odbudowy odniósł się Marek Balt, europoseł Nowej Lewicy, który przyznał na antenie PR24, że spór o KPO jest "polityczny".

- Chodzi o kształt funkcjonowania rządów w poszczególnych krajach, o przestrzeganie praworządności, przestrzeganie praw człowieka, mniejszości seksualnych, wyznaniowych, czy narodowościowych - wyjaśnił.  

- Mam nadzieję, że ten spór nie będzie odbierany przez pryzmat tego, kogo chce na funkcji premiera poszczególnych rządów przewodnicząca Komisji Europejskiej - przyznał europoseł. - Przypomnę, że komisarzami unijnymi są przedstawiciele wszystkich państw europejskich z różnych grup politycznych - dodał. 

Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 mld euro. Z tej sumy 24 mld euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne pożyczki.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
13:34 PR24_mp3 2022_09_26-07-35-30.mp3 Marek Balt o środkach z KPO ("24 pytania-rozmowa poranka")

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marek Balt (europoseł Nowa Lewica)

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także