more_horiz

Prawica przejmuje władzę we Włoszech. Czarnecki: pomogła wypowiedź von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:21
- Nikt nie lubi - ani Włosi, ani my Polacy, ani Węgrzy, ani żaden inny naród - jak ktoś ich z zewnątrz ustawia, mówiąc, jak mają żyć, jak mają głosować - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki (europoseł PiS).

Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując łącznie około 41-45 procent głosówNajwięcej głosów, od 22 do 26 procent, uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Odnosząc się do kwestii wyborów we Włoszech, Ursula von der Leyen powiedziała, że KE ma "narzędzia", jak w przypadku Węgier i Polski, jeśli we Włoszech "sprawy pójdą w trudnym kierunku". 

Słowa szefowej KE i wyniki wyborów we Włoszech skomentował Ryszard Czarnecki. - Ursula von der Leyen paradoksalnie pomogła Giorgii Meloni, Silvio Berlusconiemu, Mateo Salviniemu wygrać te wybory, ponieważ Włosi wściekli się na taką ingerencję z zewnątrz. Nikt nie lubi - ani Włosi, ani my Polacy, ani Węgrzy, ani żaden inny naród - jak ktoś ich z zewnątrz ustawia, mówiąc, jak mają żyć, jak mają głosować - podkreślił. 

Środki unijne dla Włoch 

W ocenie europosła Giorgia Meloni jest politykiem "bardzo pragmatycznym". - Myślę, że będzie chciała osiągnąć porozumienie z Brukselą. Pieniądze z KPO, które w szybkim tempie wynegocjował rząd lewicowy, powinny być przekazywane do Republiki Włoskiej - przyznał. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
12:41 PR24_mp3 2022_09_27-07-35-40.mp3 Ryszard Czarnecki o wynikach wyborów we Włoszech ("24 pytania-rozmowa poranka")

 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także