more_horiz

"To strategiczna i niezbędna decyzja". Halicki o izolacji dyplomatycznej i ekonomicznej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 08:35
- Izolacja dyplomatyczna i ekonomiczna Rosji to strategiczna decyzja, która jest niezbędna. Im bardziej agresywny jest Putin, Rosja, tym bardziej skonsolidowany i stanowczy musi być świat zachodni - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Halicki (PO). 

Zdaniem ukraińskiej politolog Marii Zolkiny pełna izolacja dyplomatyczna i ekonomiczna Rosji to "strategiczna decyzja, której potrzebujemy". Do tych słów na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się Andrzej Halicki. 

- W pełni popieram ten sposób myślenia. Izolacja dyplomatyczna i ekonomiczna Rosji to strategiczna decyzja, która jest niezbędna. Im bardziej agresywny jest Putin, Rosja, tym bardziej skonsolidowany i stanowczy musi być świat zachodni. To nie jest czas na jakiekolwiek ustępstwa, telefony. Dziś trzeba pokazać, że - wobec tego brutalnego ataku i szantażu - Zachód pozostanie jednolity - powiedział gość PR24. 

W jego ocenie przyszedł już czas, aby rozpocząć również działania natury prawnej. - To, co wydarzyło się w Buczy, Irpieniu, to duży materiał, żeby rozpocząć proces przed trybunałem w Hadze - powiedział Andrzej Halicki. Podkreślił, że "odpowiedzialność polityczna przyjdzie z czasem". - To są zbrodnie, które nie mogą pozostać bez konsekwencji - mówił. 

Zapytany, czy można zrobić to zaocznie, powiedział, że "tak". - Istnieje procedura, jest podstawa prawna. Będziemy o tym rozmawiać także w parlamencie. [...] Sama komisja powinna się nad tym zastanowić - dodał. 

"Państwo terrorystyczne"

Jego zdaniem "Rosja to państwo, które jeżeli samo nie jest organizacją terrorystyczną, to przynajmniej ten terroryzm wspiera, finansuje, realizuje". - To widać gołym okiem. Myślę, że państwa świata demokratycznego powinny uznać Rosję za państwo, które szerzy terroryzm wobec ukraińskiej ludności - powiedział gość PR24.

Dodał, że "sam Władimir Putin powinien czuć się zagrożony prawnie". - Z Rosją nie należy prowadzić żadnych rozmów - zaznaczył. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:35 PR24_mp3 2022_10_12-07-35-58.mp3 Andrzej Halicki: izolacja dyplomatyczna i ekonomiczna Rosji, to strategiczna decyzja, która jest niezbędna (24 pytania - rozmowa poranka)

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Andrzej Halicki (europoseł PO)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 7.35

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także