more_horiz

Zmiany w służbie zdrowia. Kraska: będą duże, dodatkowe pieniądze na onkologię i kardiologię

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 08:30
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że dziedzinami, które najpilniej wymagają reformy w systemie ochrony zdrowia, są onkologia i kardiologia. - W tych dwóch specjalizacjach dług zdrowotny jest zdecydowanie największy - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska. 

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział program zmian w służbie zdrowia, ponieważ pandemia COVID-19 obnażyła istniejące wady. - Musimy zdecydowanie pójść do przodu w onkologii i kardiologii. W tych dwóch specjalizacjach dług zdrowotny jest zdecydowanie największy. Od nowego roku chcemy wprowadzić sieć onkologiczną, aby w szpitalach były jednakowe standardy. Niezależnie od miejsca leczenia terapie będą tak samo prowadzone. Wraz z otrzymaniem diagnozy pacjenci będą prowadzeni w systemie za rękę przez osobę, która będzie umawiała wszystkie wizyty i konsultacje, dalsze leczenie - powiedział Waldemar Kraska.

Czytaj również:

Podobnie ma być w kardiologii. - Rozszerzamy pilotaż sieci kardiologicznej. Pacjent będzie szybko trafiał do lekarza i otrzymywał specjalistyczną pomoc. Chcemy też, żeby lekarz rodzinny mógł zasięgać telefonicznej informacji u swojego kolegi specjalisty. Pójdą na to również duże, dodatkowe pieniądze. Na onkologię ponad 5 mld złotych, na kardiologię ok. 3 mld złotych - podkreślił wiceminister zdrowia.  


Posłuchaj
14:26 PR24 2022_10_17-07-08-06.mp3 Waldemar Kraska gościem Mirosława Skowrona (24 pytania - Rozmowa poranka)

 

Jego zdaniem pandemia pokazała też, że z większą empatią należy podchodzić do pacjentów. Jest coraz więcej zabiegów operacyjnych, a szpitale nadrabiają zaległości z okresu pandemii.   

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzi: Mirosław Skowron

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także