more_horiz

Kiedy wniosek ws. KPO? Waldemar Buda: działania KE są potwornie przewlekłe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 08:15
 - Wypłaty regularnych środków w ramach KPO, zaliczki, otrzymało około siedmiu państw. Pozostałe wnioski nadal są oceniane. Działania KE są potwornie przewlekłe. Nie ma podstaw prawnych, aby zablokować te środki wieczyście. KE może jedynie przedłużać tę kwestię - mówił w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska kończy przygotowywanie wniosku o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak dodał szef rządu, porozumienie w tej sprawie z Unią Europejską jest wciąż możliwe. Dokument może być złożony w ciągu dwóch-trzech tygodni. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zależy mu, aby pieniądze spłynęły do Polski. - Trwają prace w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, aby porozumieć się w sprawach technicznych z KE, by finalnie złożyć wniosek. Niewiele do tego brakuje. Kamienie milowe w większości są już wykonane. Mamy ustawę dotyczącą tzw. praworządności, która powinna wystarczyć. Według mojej wiedzy znajdujemy się w harmonogramie, który uzgodniliśmy z KE, i wszystko powinno być w porządku. Rzecz nie polega na tym, aby się ugiąć. Chodzi o to, aby dojść do porozumienia - powiedział Waldemar Buda. 

Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji. - Podczas negocjacji słyszałem głosy, że nie da się porozumieć, że KPO nigdy nie będzie zatwierdzone. To się jednak udało. Szum wokół KPO musi być zweryfikowany. Natomiast niezrozumiała jest dla mnie dyskusja ws. funduszu spójności. Nie ma mechanizmu, który pozwalałby blokować te środki. Jest mechanizm warunkowości, który wobec Polski formalnie nie został wszczęty. Część środków jest już wypłacana, w tym dla rolnictwa. Chyba że założymy kompletne bezprawie w tej sprawie, co jednak w historii UE się nie zdarzyło - tłumaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Czytaj także:

- Wypłaty regularnych środków w ramach KPO, zaliczki, otrzymało około siedmiu państw. Pozostałe wnioski nadal są oceniane. Działania KE są potwornie przewlekłe. Nie ma podstaw prawnych, aby zablokować te środki wieczyście. KE może jedynie przedłużać tę kwestię - dodał Buda. 

Posłuchaj
17:58 PR24 2022_11_04-07-12-00.mp3 Waldemar Buda gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 4.11.2022
Godzina emisji: 7.12

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także