more_horiz

Sprawa KPO. Polityk PiS: to, że wciąż nie dostaliśmy tych środków, to kwestia tylko i wyłącznie polityczna

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 08:43
- W Unii Europejskiej rządzi koalicja partii, które w Polsce są opozycją - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Telus (Prawo i Sprawiedliwość).

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że jakiekolwiek zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym nie mogą kwestionować nominacji sędziowskich. Zapewnił, że będzie wspierał rozwiązania, które pozwolą Polsce korzystać z jej praw w ramach Unii Europejskiej i otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Jednocześnie zaznaczył, że wszelkie działania w tej sprawie muszą respektować zapisy polskiej konstytucji.

"Poczekamy"

Do sprawy odniósł się poseł PiS, Robert Telus. Powiedział, że wycofanie z obrad Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma służyć dokładnemu omówieniu zawartych w nim rozwiązań z prezydentem, ale także z innymi ugrupowaniami koalicji i opozycją parlamentarną. Nowe przepisy mają umożliwić odblokowanie wypłat środków z Krajowego Planu Odbudowy.

- Myślę, że niektóre rzeczy nie były do końca uzgodnione z prezydentem. Dlatego, jeżeli mówimy o ustawie o Sądzie Najwyższym, wycofaliśmy się z tego po to, żeby tę kwestię "dogadać". To są za poważne tematy, żeby konsultować je przez media. Poczekamy, aby dobrze uzgodnić to z prezydentem, z koalicjantem - przyznał.

- To nie PiS, to Polacy zasługują na te środki. Trzeba zrobić wszystko, żeby je dostać. Nie można tej sprawy robić na szybko, myślę, że odłożenie jej jest dobrą decyzją - ocenił polityk.

Upolityczniony temat

W opinii posła PiS temat wypłat pieniędzy przez UE jest "sprawą mocno polityczną". - To, że wciąż nie dostaliśmy środków z KPO to kwestia tylko i wyłącznie polityczna. W Unii Europejskiej rządzi koalicja partii, które w Polsce są opozycją (...). Chcemy pójść na ustępstwa i mówimy UE: "sprawdzam", czy naprawdę da nam środki z KPO - stwierdził.

Projekt, którego uchwalenie ma odblokować środki na Krajowy Plan Odbudowy, został skrytykowany przez Solidarną Polskę. Dystansował się od niego także prezydent Andrzej Duda. Następnie projekt ten został zdjęty z porządku obrad Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że teraz czas na konsultacje, które mają potrwać 2-3 tygodnie.

Posłuchaj
20:20 PR24 2022_12_16-07-09-58.mp3 Robert Telus gościem Adriana Klarenbacha ("24 pytania-rozmowa poranka")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Robert Telus (PiS)

Data emisji: 16.12.2022

Godzina emisji: 07.09

kmp/kor


Zobacz także

Zobacz także