Marek Ast: nowelizacja ustawy o SN wypełnia oczekiwania KE

- Zdziwiłbym się, gdyby opozycja zagłosowała przeciwko nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Musiałoby to oznaczać, że opozycji nie zależy na tym, aby środki z KPO zostały uruchomione przed wyborami. Pokazałoby, że zamieszanie w tej sprawie nie miało merytorycznych podstaw - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast. Od środy 11 stycznia Sejm ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym,

2023-01-09, 08:15

Marek Ast: nowelizacja ustawy o SN wypełnia oczekiwania KE
Marek Ast: przewodnicząca KE staje się niewiarygodna, jak i sama UE. Foto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w środę 11 stycznia na pewno będzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu. - To dopiero rozpoczyna proces legislacyjny. Nad przedłożeniem będziemy pracować w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Sprawa nie zakończy się podczas tego posiedzenia Sejmu. Nie ma ciśnienia, aby już w tym tygodniu przejść przez pierwsze i drugie czytanie. Będziemy rozmawiać, poprawiać i szukać poparcia dla projektu. Zwykle tak bywa z projektami, że wprowadzane są zmiany - powiedział Marek Ast.  

Rozmowy będą prowadzone z przedstawicielami Solidarnej Polski i opozycji. - Skoro projekt wypełnia oczekiwania Komisji Europejskiej, a był taki sygnał ze strony komisarza sprawiedliwości Didiera Reyndersa i z satysfakcją odebrał to premier Mateusz Morawiecki, to zdziwiłbym się, gdyby opozycja zagłosowała przeciwko. Musiałoby to oznaczać, że opozycji nie zależy na tym, aby środki z KPO zostały uruchomione przed wyborami. Pokazałoby, że zamieszanie w tej sprawie nie miało merytorycznych podstaw, że chodziło o osłabienie szans wyborczych Zjednoczonej Prawicy. Mam nadzieję, że opozycja poprze projekt, który ma całkowitą akceptację KE - stwierdził Ast. 

Posłuchaj

Marek Ast gościem Mirosława Skowrona (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:33
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

"Kamień milowy" zgodny z prawem UE

Projekt nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia ub.r., według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w celu odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu - jak informowano - były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. W projekcie uzupełniono także sposób badania bezstronności sędziego.

Według Biura Analiz Sejmowych projekt - w zakresie, w którym m.in. "uchyla przepisy przewidujące, że okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważenia orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności", oraz przewiduje, że nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego "badanie spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności oraz ustanowienia na podstawie ustawy" - może zostać uznany przez marszałek Sejmu za projekt wykonujący unijne prawo.

Sprzeciw prezydenta

W grudniu, dwa dni po złożeniu projektu, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie lub pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzi: Mirosław Skowron

REKLAMA

Gość: Marek Ast (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 9.01.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/jt/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej