more_horiz

Wiceminister rozwoju: KPO to jeden z elementów, równie ważne są fundusze strukturalne i współpraca z UE

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 08:15
- Równolegle do KPO są fundusze strukturalne i współpraca gospodarcza z Unią Europejską. O to tak naprawdę dzisiaj walczymy. KPO jest jednym z elementów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk-Patkowska, wiceminister rozwoju i technologii. 

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana przepisów w tym zakresie to jeden z warunków do uzyskania przez Polskę środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Jak zaznaczyła rozmówczyni PR24, "równolegle do KPO są fundusze strukturalne i współpraca gospodarcza z Unią Europejską". - I o to tak naprawdę dzisiaj walczymy. KPO jest jednym z elementów - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska.

"To również walka o bezpieczeństwo"

Jej zdaniem "to nie jest walka tylko o środki finansowe". - To również walka o bezpieczeństwo. W dzisiejszej architekturze gospodarczej, społecznej, międzynarodowej, geopolitycznej bardzo trudnym elementem byłoby jakiekolwiek odstępstwo od relacji z Unią Europejską, szczególnie w kontekście środków finansowych. Dziś nam jest potrzebna jedność i współpraca. Oczywiście na zasadach i warunkach, które również my dyktujemy - podkreśliła wiceminister. 

Jak dodała, nie jest tak, że wszystkie kamienie milowe, które mają być realizowane przez poszczególne resorty, "będą wypełnione w 100 procentach, jak są przedstawione, ponieważ będą podlegały modyfikacjom".

- Niemniej jednak premier Mateusz Morawiecki i rząd krok po kroku działają, aby społeczeństwo miało przekonanie i było pewne co do tego, że robimy wszystko by uzyskać te środki z UE. Jednym z tych kroków było przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Drugim krokiem jest ustawa wiatrakowa. Te dwie ustawy, mam nadzieję, pozwolą złożyć pierwszy wniosek o płatność. Bo środki z KPO są przekazywane transzami - zaznaczyła Olga Semeniuk-Patkowska. 

Unia Europejska wypłatę środków Polsce uzależnia od wykonania pewnych warunków, tak zwanych kamieni milowych. - Niektóre będą podlegały modyfikacji. Kamień milowy dotyczący zmian w regulaminie Sejmu jest jednym z nich - powiedziała wiceminister. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:43 PR24 2023_01_19-07-07-20.mp3 Olga Semeniuk Patkowska o KPO (24 Pytania - rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Olga Semeniuk-Patkowska (wiceminister rozwoju i technologii) 
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także