more_horiz

"Mocno idą w sukurs rosyjskiej propagandzie". Rzecznik MSZ o wypowiedziach Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 08:50
- To, co mówi Radosław Sikorski, niestety, bardzo mocno idzie w sukurs rosyjskiej propagandzie, która od bardzo wielu miesięcy swoją dezinformacją i fake newsami próbuje przekonać niektórych, że Polska planuje rozbiór Ukrainy i że chce zawłaszczyć sobie tamte tereny - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W styczniu poseł do PE Radosław Sikorski został zapytany w Radiu Zet, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał o rozbiorze Ukrainy. - Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogło być - odpowiedział wówczas.

O komentarz do tej, a także do innych wypowiedzi polityka został poproszony w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, odpowiedzialność dotyczy wszystkich. - Skoro dotyczy ona kogoś takiego jak ja - skromnego rzecznika, urzędnika państwowego - to tym bardziej dotyczy obecnych oraz byłych ministrów - zaznaczył.

Kontrowersyjne wypowiedzi Radosława Sikorskiego

Dodał, że obecny szef resortu spraw zagranicznych minister Zbigniew Rau "jest zawsze bardzo odpowiedzialny za słowa". - I sądzę, że odpowiedzialny powinien być także były minister spraw zagranicznych, także marszałek Sejmu, druga osoba w państwie - wskazał.

Gość audycji ocenił też, że to, co powiedział Radosław Sikorski "niestety bardzo mocno idzie w sukurs rosyjskiej propagandzie, która od bardzo wielu miesięcy swoją dezinformacją i fake newsami próbuje przekonać niektórych Ukraińców i nie tylko, że Polska planuje rozbiór Ukrainy i że chce zawłaszczyć sobie tamte tereny".

- Wypowiedzi ministra Sikorskiego - obecnie eurodeputowanego, zresztą szefa jednej z ważniejszych delegacji europarlamentu - są bardzo złe i bardzo bolesne dla mnie, jako Polaka - powiedział, apelując o "równowagę, spokój i o to, by nie robić krzywdy swojemu krajowi z powodów politycznych".

Walka z fake newsami

Łukasz Jasina odniósł się także do informacji, która pojawiła się w rosyjskich mediach społecznościowych, o tym, że w polskiej telewizji w prognozie pogody zaprezentowano mapę poszerzoną o zachodnią część Ukrainy. - Taki fakt nie miał miejsca - podkreślił. - Nikt w Polsce na szczytach władzy, ani na średnich szczytach władzy, nie rozważał żadnego rozbioru Ukrainy. Decyzja polityczna o tym, że udzielimy Ukrainie wszelkiej pomocy miała miejsce już przed wojną i była kontynuowana - wskazał.

Rzecznik zwrócił też uwagę, że wielu polityków z różnych partii w Polsce bardzo mocno walczy z fake newsami. Podkreślił również, że nie wolno powielać fałszywych informacji i trzeba się poważnie kilka razy zastanowić przed wypowiedziami.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:09 PR24_mp3 2023_01_30-07-08-39.mp3 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina o kontrowersyjnych wypowiedziach Radosława Sikorskiego ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)

Data emisji: 30.01.2023 r.

Godzina: 07.08

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także