more_horiz

"Działanie, które ma wszystkie cechy zdrady narodowej". Macierewicz o słowach Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 14:55
- To nie jest przypadek, pomyłka, nie mamy tu do czynienia z zachowaniem emocjonalnym, tylko systematycznym i długofalowym działaniem na rzecz Putina i Rosji, nie ma co do tego wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, poseł PiS, były minister obrony narodowej.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/AK

Antoni Macierewicz odniósł się do słów Radosława Sikorskiego, który w rozmowie z "Krytyką Polityczną" stwierdził, że "Ukraińskie elity marnowały czas, skrywając swoją korupcję i manię wielkości za opowieścią, że prowadzą jakąś wielką grę z USA, Rosją, Europą, Chinami". Fragmenty wypowiedzi Radosława Sikorskiego cytuje agencja rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti.

"Przestępcze działanie na rzecz propagandy rosyjskiej"

Gość audycji przywołał także wcześniejsze wypowiedzi Radosława Sikorskiego sugerujące, że obecny rząd polski wprost zmierzał do udziału w podziale Ukrainy w pierwszych dniach po wybuchu wojny z Rosją. - Mamy tutaj do czynienia z brutalnym długofalowym działaniem, które ma wszystkie cechy zdrady narodowej i powinno swoje mieć konsekwencje prawne, to nie jest różnica polityczna […] mamy do czynienia z przestępczym działaniem na rzecz propagandy rosyjskiej mającym doprowadzić do konfliktu między Polską a Ukrainą, w sposób skandaliczne nieodpowiedzialny - podkreślił.

"Narzędziem, które daje propagandzie rosyjskiej"

- Pan Sikorski jest osobą, której wypowiedzi propaganda rosyjska wykorzystywała także wcześniej przeciwko niepodległości Ukrainy i przeciwko Polsce, która wspiera obronę Ukrainy. Miał w pełni świadomość, że ta wypowiedź będzie narzędziem, które daje propagandzie rosyjskiej. To jest człowiek inteligentny, mający pełną wiedzę na temat działania struktur rosyjskiej propagandy, nie ma co do tego wątpliwości. Tu mamy systematyczne wypowiedzi prorosyjskie, wspierające Rosję, dlatego to jest, moim zdaniem, problem zdrady stanu - stwierdził gość audycji.

Antoni Macierewicz zwracał uwagę, że szef Platformy Obywatelskiej nie potępia Sikorskiego. - Donald Tusk uważa, że te brutalne, skrajnie antypolskie, antyukraińskie i antyamerykańskie wypowiedzi Sikorskiego reprezentują linię polityczną Platformy Obywatelskiej i sprawiają, że on nie musi bezpośrednio tego realizować, zamiast niego realizuje to Sikorski - komentował.

Posłuchaj
21:49 PR24 2023_01_28-13-06-02.mp3 Antoni Macierewicz o wypowiedziach Radosława Sikorskiego na temat Ukrainy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

W rozmowie w Radiu Zet polityk PO i były szef MSZ Radosław Sikorski został zapytany, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy. - Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie - że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogło być - odpowiedział Sikorski.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 28.01.2023

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także