more_horiz

Jan Parys: losy wojny na Ukrainie zależą od USA

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 14:45
- Ukraina może zwyciężyć Rosję na swoim terenie, jeśli będzie miała przewagę technologiczną. Musi otrzymać dużą ilość nowoczesnej broni, inaczej nie odzyska utraconych terenów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Ukraińscy żołnierze odparli zeszłej doby 39 szturmów. Rosjanie atakują głównie w Donbasie. Najtrudniejsza sytuacja panuje w mieście Bachmut. Według analityków rosyjskie wojsko prowadzi lokalne szturmy, ale przygotowuje się też do odparcia ukraińskiej kontrofensywy, która może ruszyć w najbliższym czasie.

"Nie wystarczy mieć samą dobrą wolę i bohaterstwo"

Jan Parys zwrócił uwagę na znaczenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, szczególnie dotyczącej zaawansowanych technologii, które dostarczane są przez USA. - Stany Zjednoczone nie mają na głowie tylko wojny na Ukrainie, mają interesy na całym świecie, np. na Pacyfiku, nie mogą wszystkich sił koncentrować na teatrze europejskim. Jeżeli przyjmiemy, że bohaterstwo Ukrainy jest czynnikiem stałym, tak jak trwa już ponad rok, tak los wojny na Ukrainie zależy od decyzji, która zapadnie w Waszyngtonie, która będzie dotyczyła tego, jak wiele nowoczesnej broni i w jakim tempie będzie przekazane Ukrainie - przypomniał.

- Wiadomo, że aby przełamać linię obrony, trzeba mieć znaczną przewagę nad wojskami, które się bronią, tu nie wystarczy mieć samą dobrą wolę i bohaterstwo. Los wojny zależy od decyzji amerykańskich - podkreślił były minister obrony.

"Nasze prywatne życie zależy od tego, jaki jest los państwa"

Gość audycji zwrócił także uwagę na potrzebę budowy silnej armii w Polsce i związane z tym kwestie dotyczące zapewnienia jej odpowiedniej liczebności przez pobór powszechny lub - jak m.in. w Szwajcarii - system cyklicznych szkoleń wojskowych. - Trzeba przekonać ludzi do tego, że nasze prywatne życie zależy od tego, jaki jest los państwa, że to nie jest tak, że możemy zupełnie wyizolować te dwie sprawy, że możemy być szczęśliwi, jak państwo będzie słabe, zrujnowane, nieprzygotowane na agresję (…). Jeśli wojna na Ukrainie będzie dłużej trwała, zrozumienie dla konieczności powszechnych szkoleń wojskowych będzie większe; jeśli szybciej dojdzie do porozumienia [między Rosją a Ukrainą - red.], wola do wysiłku wojskowego będzie słabła - ocenił Jan Parys.

Posłuchaj
25:14 PR24 2023_04_26-13-33-28.mp3 Jan Parys o wsparciu wojskowym dla Ukrainy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Parys

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także