more_horiz

"Opozycja boi się prawdy". Pęk o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 08:53
- Mamy niesłychany deficyt prawdy w III Rzeczpospolitej […]. To ogromna szansa, by społeczeństwo samo było w stanie odnieść się do pewnych faktów - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS Marek Pęk, komentując powołanie Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu Ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając decyzję, powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe. Prezydent liczy, że parlament wybierze członków komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich w taki sposób, by pracowała obiektywnie.

"Uzależnienie energetyczne Polski od Rosji" 

Senator PiS Marek Pęk powiedział, że decyzje dotyczące stosunków z Rosją podejmowane przez poprzednie władze sprawiają obecnym rządom ogromne problemy. Jak podkreślił, obecnie Polska próbuje się wyrwać ze wszystkich wieloletnich i nieopłacalnych ekonomicznie zależności. - To jest problem dla polskiej klasy politycznej, głównie tych polityków i decydentów, którzy dzierżyli stery Polski przez wiele lat poprzednich rządów, którzy odpowiadają za konkretne zjawiska polityczne i geopolityczne, jak reset stosunków z Rosją, wieloletnie kontakty energetyczne, wciąganie Polski wzorem wielu państw europejskich, a szczególnie Niemiec, w wielkie uzależnienie energetyczne od Rosji. To wielka odpowiedzialność polityczna i prawna, to decyzje, które sprawiają obecnym rządom wielkie kłopoty. Próbujemy wyrwać się z tych niesłychanie złożonych, wieloletnich zależności - zauważył senator.

"Prawda jest konieczna, jeśli mamy mówić o wolnej Polsce"

Wicemarszałek Senatu podkreślił potrzebę postawienia pytań o motywacje działań polityków, którzy doprowadzi m.in. do uzależnienia energetycznego Polski od Rosji. Dlatego, jak uzasadniał, pojawia się krytyka ze strony opozycji. - To jeden wielki strach przed prawdą, opozycja boi się prawdy, ale prawda wyzwala i jest konieczna. Jeżeli mamy mówić o uczciwej i suwerennej Polsce, to musi być obecna prawda - podkreślił Marek Pęk.

Posłuchaj
12:39 PR24 2023_05_30-07-36-41.mp3 Marek Pęk o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

Czytaj także:


Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Marek Pęk

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także