more_horiz

Kryzys migracyjny we Włoszech. Poseł Lewicy krytykuje von der Leyen: to, co mówi jest poważnym problemem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 08:25
- To, co się dzieje we Włoszech, jest poważnym problemem i bardzo poważnym problemem jest to, co mówi Ursula von der Leyen. Nie zgadzam się z nią - ludzie, którzy nielegalnie przekraczają granicę, popełniają przestępstwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Balt z Lewicy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wspólnie z premier Włoch Giorgią Meloni, złożyła wizytę na Lampedusie, która mierzy się z kryzysem migracyjnym. W ostatnich dniach na wyspę trafiło co najmniej 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. wywiezienie zalewających wyspę migrantów do innych krajów Unii w ramach mechanizmu relokacji.

Zdaniem eurodeputowanego Lewicy "to, co się dzieje we Włoszech, jest poważnym problemem i bardzo poważnym problemem jest to, co mówi Ursula von der Leyen". - Nie zgadzam się z nią - ludzie, którzy nielegalnie przekraczają granicę, popełniają przestępstwo - wskazał Marek Balt.

"Ci ludzie powinni zostać zweryfikowani"

Podkreślił ponownie, że nie zgadza się z tym, "co mówi Ursula von der Layen". - Uważam, że ci ludzie powinni zostać zweryfikowani, ci, którym się należy ochrona, powinni ją dostać, a reszta, która nielegalnie przekroczyła granicę, powinna zostać odesłana do swojego kraju w jak najszybszy sposób - powiedział gość Polskiego Radia 24.

W jego opinii "powinniśmy mieć spójną politykę migracyjną opartą o zasady wykształcenia i kwalifikacje, a nie o zasadę, kto szybciej na pontonie przepłynie Morze Śródziemne". - Bo w takim wypadku Afryka dostarczy nam tylu ludzi, że nie będziemy ich w stanie ani wyżywić, ani ustabilizować społecznie, zawodowo w Unii Europejskiej - dodał.

Posłuchaj
13:10 _PR24_AAC 2023_09_19-07-33-31.mp3 Marek Balt o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka) 

Zobacz również na i.pl: Imigranci z Włoch mają być relokowani do innych państw. O tym jest nowy spot Prawa i Sprawiedliwości

Czytaj więcej:

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Stanisław Janecki

Gość: Marek Balt (Lewica)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 7.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także