more_horiz

"Pogłębianie kryzysu migracyjnego". Paweł Jabłoński jednoznacznie o działaniach Ursuli von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 08:15
- To, co dzisiaj jest na Lampedusie, to efekt fatalnej polityki Unii Europejskiej. Dobrze, że pojechała tam przewodnicząca KE, mogła zobaczyć na własne oczy efekty swojej polityki. Odsyłanie tych ludzi do innych krajów UE nie rozwiąże tego problemu, tylko go jeszcze pogłębi - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wspólnie z premier Włoch Giorgią Meloni, złożyła wizytę na Lampedusie, która mierzy się z kryzysem migracyjnym. W ostatnich dniach na wyspę trafiło ponad 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. wywiezienie zalewających wyspę migrantów do innych krajów Unii w ramach mechanizmu relokacji.

"UE w działaniu"

Zdaniem Pawła Jabłońskiego apel Ursuli von der Leyen, by zabrać z Lampedusy imigrantów, to "pogłębienie kryzysu migracyjnego i UE w działaniu". - Rozporządzenie o przymusowej relokacji migrantów jeszcze nie weszło w życie, zablokowaliśmy je, natomiast UE, ogłaszając, że ma takie zamiary, że będzie przyjmować kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy migrantów, wysłała przemytnikom ludzi sygnał: "przysyłajcie jak najwięcej", bo i tak Europa się ugnie. Przemytnicy nie patrzą, jaka jest liczba w rozporządzeniu UE określająca, ile migrantów ma być podzielonych pomiędzy poszczególne kraje. Mówią tak: skoro otwierają granice, to jeśli zgodzą się na 30 tys., to zgodzą się i na 300 tys. czy 3 mln ludzi - ostrzegał gość audycji.

Posłuchaj
09:26 PR24 2023_09_18-07-08-43.mp3 Paweł Jabłoński o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

"Jedyną odpowiedzią wzmocnienie granic"

- Jedyną odpowiedzią jest wzmocnienie granic i odesłanie tych ludzi do kraju, z którego nielegalnie przypłynęli, inaczej zostaniemy zalani tą falą na jeszcze większą skalę - podkreślił Paweł Jabłoński.

Zobacz również na i.pl: Imigranci z Włoch mają być relokowani do innych państw. O tym jest nowy spot Prawa i Sprawiedliwości

Wczoraj włoska premier Giorgia Meloni zapowiedziała w wystąpieniu telewizyjnym znaczne zaostrzenie środków walki z nielegalną migracją. Zapowiedziała, że dziś rząd wyda w tej sprawie specjalny dekret. Włoska premier zwróciła się także do przewodniczącego Rady Europejskiej o zorganizowanie w październiku szczytu w sprawie migracji. Chce na nim zaproponować zorganizowanie unijnej akcji morskiej w porozumieniu z państwami Afryki Północnej - akcji, której zadaniem będzie zablokowanie nielegalnych migrantów.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Paweł Zieliński 

Gość: Paweł Jabłoński 

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 7.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także