more_horiz

"Nikt w rządzie PO-PSL nie chciał dzielić Polski w ten sposób". Zdrojewski o strategii obrony na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 08:27
- To są rozmaite warianty, które nie wchodzą w rachubę, kiedy jesteśmy państwem sprawnie zarządzanym - powiedział w Polskim Radiu 24 senator KO Bogdan Zdrojewski, broniąc strategii rządu PO-PSL dotyczącej obrony Polski na linii Wisły. Podkreślił, że to "ewentualne warianty, nie mające żadnego pokrycia w realnym życiu". 

Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości wyemitował nowy spot wyborczy. Premier Mateusz Morawiecki zarzuca w nim liderowi Koalicji Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi, że chciał zostawić połowę Polski "na pastwę rosyjskich zbrodniarzy". Nawiązał w ten sposób do ujawnionych niedawno planów obrony Polski z czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

"Warianty nie mające pokrycia w rzeczywistości"

- Źródłem tej symulacji, jednej z wielu, była decyzja Lecha Kaczyńskiego i BBN - powiedział w Polskim Radiu 24 senator KO Bogdan Zdrojewski. Jak dodał, tezy zawarte w spocie PiS to "po prostu nieprawda". - Nie ma sytuacji takiej, że ktokolwiek z poprzedniego rządu, czyli koalicji PO-PSL chciał podzielić Polskę w ten sposób - podkreślił. 

- To są rozmaite warianty, które nie wchodzą w rachubę, kiedy jesteśmy państwem sprawnie zarządzanym. Natomiast jeżeli mamy sytuację taką jak w 2014 roku, że Antoni Macierewicz włamuje się do siedziby NATO, to takie zagrożenie staje się realne i mogło w planach się pojawiać. Ale podkreślam, jako ewentualne warianty, nie mające żadnego pokrycia w realnym życiu - mówił Bogdan Zdrojewski. 

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
08:28 bogdan-Zdrojewski--[PR24]PR24 (mp3) 25 wrzesień 2023 07_33_37.mp3 Bogdan Zdrojewski": plan obrony Polski z 2011 roku to rozmaite warianty, które nie wchodzą w rachubę, gdy jesteśmy państwem sprawnie zarządzanym ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24)

Szef MON do PO: Polacy mają prawo wiedzieć

W niedzielę 17 września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił plan użycia Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez ministra obrony w rządzie Donalda Tuska Bogdana Klicha, który zakładał, że "samodzielna obrona kraju potrwa maksymalnie dwa tygodnie, a po siedmiu dniach wróg dotrze do prawego brzegu Wisły".

Czytaj także w tvp.info: Pół Polski na rosyjski żer. Dokumenty i komentarze w serialu "Reset"

Szef resortu obrony dodał, że informacje te potwierdził były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosław Różański. - Dokumenty dobitnie pokazują, że Lublin, Rzeszów i Łomża mogły być polską Buczą - mówił minister Błaszczak.

Dzień później Mariusz Błaszczak skrytykował narrację Platformy Obywatelskiej, która sprzeciwiała się upublicznieniu planów obrony Polski na linii Wisły z 2011 r. "Platforma Obywatelska ma pretensje, że ujawniliśmy ich plany oddania połowy Polski w ręce wroga. Polacy mają prawo wiedzieć jaki los dla nich szykowaliście!" - podkreślił szef MON w najnowszym wpisie w swoich mediach społecznościowych.

Czytaj także w I.pl: Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

ProwadzącyPaweł Zieliński

GośćBogdan Zdrojewski (senator KO)

Data emisji: 25.09.2023

Godzina emisji: 7.36

Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także