Krzysztof Kwiatkowski: budżet zostanie przyjęty w terminie, nie będzie przedterminowych wyborów
Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że Senat nie zamierza zgłaszać poprawek do projektu ustawy budżetowej, aby został on przyjęty jak najszybciej. W Polskim Radiu 24 polityk zapewnił, że nie powstanie pretekst do wcześniejszych wyborów.
2024-01-19, 08:53
W czwartek Sejm uchwalił ustawę budżetową. W 2024 roku dochody mają wynieść 682 miliardy złotych, wydatki - 866 miliardów, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 miliardów złotych. W budżecie założono trzyprocentowy wzrost PKB oraz inflację na poziomie 6,6 procent. Ponadto zapewniono 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe dla sfery budżetowej. Są też środki na finansowanie świadczenia 800 plus, 13. i 14. emerytury oraz podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy pięć procent. Wydatki na obronność mają przekroczyć trzy procent PKB.
Krzysztof Kwiatkowski: budżet zostanie przyjęty w terminie
Krzysztof Kwiatkowski przypomniał w Polskim Radiu 24, że według konstytucji - w związku z budżetem - moża rozwiązać parlament tylko wtedy, gdy Sejm i Senat nie przyjmą ustawy w ciągu czterech miesięcy od momentu skierowania projektu do parlamentu przez rząd. - Zapewniam wszystkich, że ten termin będzie nieprzekroczony - mówił senator.
Polityk zapewnił, że Senat ma już szczegółowy plan działań dotyczących prac nad budżetem - terminy posiedzeń komisji i posiedzenia plenarnego, a także zmieniony regulamin, na wypadek, gdyby ktoś chciał opóźniać prace.
Budżet będzie nowelizowany?
- W budżecie wreszcie znalazły się pieniądze na leczenie niepłodności metodą in vitro dla mniej zamożnych rodzin, tzw. babciowe (...) i naprawdę duże pieniądze na to, co było w zapaści, czyli na psychologię i psychiatrię dziecięcą, na leczenie onkologiczne dzieci i młodzieży - wymieniał Kwiatkowski.
REKLAMA
Senator niezależny poinformował także, że spodziewa się w ciągu roku nowelizacji budżetu, ale - wbrew temu, co twierdzą politycy opozycji - nie po to, aby ciąć wydatki na rzecz obywateli.
Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma kontynuować posiedzenie 24 i 25 stycznia. Jeśli wyższa izba parlamentu wniesie do budżetu poprawki, ustawa będzie musiała ponownie wrócić do Sejmu i - zgodnie z harmonogramem prac przyjętym przez sejmową komisję finansów - miałyby zostać one rozpatrzone 26 stycznia na posiedzeniu plenarnym. Z harmonogramu wynika również, że prezydent powinien otrzymać ustawę budżetową do podpisu do 29 stycznia.
- Czeka nas nowelizacja budżetu? Ekspert: wzrost dochodów z podatku VAT mało realistyczny
- Stany Zjednoczone mają prowizorium budżetowe, ale bez pieniędzy dla Ukrainy
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny)
Data emisji: 19.01.2024
Godzina emisji: 07.33
PR24/IAR/jmo
REKLAMA