"Nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na problemy z praworządnością naszych zachodnich sąsiadów"
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu wystawiono spektakl "Traktat o miłości" autorstwa Marka Kochana. Przedstawienie opowiada o procederze bezpodstawnego najczęściej odbierania Polakom ich dzieci, który na co dzień ma miejsce w Niemczech. Gośćmi audycji Konforntacje idei byli Stefan Hambura – prawnik i Marek Kochan - autor spektaklu „Traktat o miłości".
2017-12-23, 09:25
Posłuchaj
Jugendamty to urzędy do spraw dzieci i młodzieży, których zadaniem jest ochrona nieletnich. Niestety czasami działają wbrew ich interesom, a zwykła domowa kłótnia może być przyczyną odebrania dzieci biologicznym rodzicom. Jugendamty szczególnie „przyglądają się” zaś sytuacji dzieci z małżeństw mieszanych i cudzoziemskich.
Jak przyznał Marek Kochan sprawa Jugendamtów wstrząsnęła nim. - Spędziłem kilka tygodni na badaniu i dokumentowaniu tego zjawiska. Poznałem wiele dramatycznych historii i dowiedziałem się, że skala tego zjawiska obejmuje nawet 40 tys. dzieci różnych narodowości, odbieranych rocznie rodzicom – podkreślił gość audycji i dodał, że według aktualnych danych, proceder ten niemal podwoił swoją skalę w ostatnim czasie.
- Pisząc scenariusz starałem się ograniczyć drastyczne scenę. Cieszę się, że dzięki pokazowi mojego spektaklu możemy mówić o tym w Strasburgu - powiedział Marek Kochan. - W rozmowach kuluarowych, po spektaklu dowiedziałem się, że każda niemiecka rodzina zna kogoś komu odebrano dziecko.
Jak zaznaczył Stefan Hambura działalność Jugendamtów to bardzo poważny problem w Niemczech. - Nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na problemy z praworządnością naszych zachodnich sąsiadów – podkreślił gość audycji i dodał, że podobne urzędy znajdują się także w Szwecji, Norwegii, Belgii, Holandii.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Zdzisław Krasnodębski.
Polskie Radio 24/kawa
Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 23.12.17
Godzina emisji: 8.33
Polecane
REKLAMA