Henryk Marcin Broder: widzimy schyłek Europy

– To, co dzieje się w Europie, powinno budzić rozpacz, choć sytuacja nie jest jeszcze beznadziejna. (…) Nasz kontynent okrywa powłoka, która sprawia wrażenie, że wszystko dobrze funkcjonuje – ocenił Henryk Marcin Broder, niemiecki publicysta, dziennikarz i bloger polskiego pochodzenia.  

2019-06-23, 10:50

Henryk Marcin Broder: widzimy schyłek Europy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Oleksandr Berezko

Posłuchaj

23.06.19 Henryk Marcin Broder: jednym z najpoważniejszych problemów Europy jest kwestia migracji.
+
Dodaj do playlisty

Na antenie Polskiego Radia 24 Henryk Marcin Broder skomentował obecną sytuację w Europie w nawiązaniu do przemian i nurtów społeczno-politycznych, które coraz bardziej zaczynają w niej dominować. Przyznał, że jest sceptykiem i pesymistą jeśli chodzi o przyszłość naszego kontynentu.

– Jesteśmy świadkami wyjątkowego czasu w historii, widzimy schyłek Europy. Okrywa ją powłoka, która sprawia wrażenie, że wszystko dobrze funkcjonuje i wygląda jakby wszystko działało tak jak powinno. Jednak pod nią dochodzi do nieustannego wrzenia. To, co dzieje się w Europie, powinno budzić rozpacz, choć sytuacja nie jest jeszcze beznadziejna – podkreślił publicysta.

Jako jeden z najpoważniejszych problemów, które rozbijają Europę, Henryk Marcin Broder wskazał kwestię imigracji oraz to, jak państwa zmieniają się pod jej wpływem.

– Gdy ktoś chce rozpocząć dyskusję dotyczącą tego zagadnienia, to szybko pada na niego podejrzenie, że jest nacjonalistą, nazistą lub radykalnym prawicowcem. Sam doświadczyłem takiej sytuacji. W Niemczech nie ma miejsca na posiadanie innego zdania niż kanclerz Merkel. (…) Dwa lata temu podpisałem petycję, która zakładała wprowadzenie kontroli granic po to, by wiedzieć kto wjeżdża do Niemiec. Tych, którzy poparli takie rozwiązanie, nazywano faszystami i ludźmi o ograniczonych horyzontach – wskazał pisarz.

REKLAMA

Henryk Marcin Broder podkreślił również, że w dzisiejszej Unii Europejskiej są dwa państwa, które próbują narzucić swoją wolę innym krajom członkowskim. – Obecnie Wspólnota znajduje się w takim samym stanie, w jakim był Związek Radziecki przed 1990 rokiem. Racja bytu tej organizacji polega na tym, by była. Jesteśmy razem jak nieszczęśliwe małżeństwo. To wspólnota przymusu – dodał.

Audycję "Konfrontacje idei" prowadził Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 8.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej