"Polacy nie byli wielkimi beneficjentami tego okresu". Prof. Chwalba o rewolucji wieku XIX

2020-11-15, 09:30

"Polacy nie byli wielkimi beneficjentami tego okresu". Prof. Chwalba o rewolucji wieku XIX
Portrety rodzinne II połowa XIX wieku. Foto: ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

- Piękny wiek XIX jest przede wszystkim zapisany w pamięci tych, którzy byli beneficjentami tego czasu. To syte i bogate społeczeństwa, które miały kolonie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Chwalba, historyk.

Gość PR24 mówił o wieku XIX jako tym, który wspomina się na kartach historii z nostalgią. Ze względu na przemiany w różnych dziedzinach życia, za datę graniczną uznaje się częściej 1789 rok (początek rewolucji we Francji), a w odniesieniu do Polski 1795 (III rozbiór Polski). Za koniec XIX wieku, w pracach naukowych najczęściej uznaje się 1914 lub 1918 rok.

"Nierówności społeczne"

- Kraje Europy Środkowej wieku XIX, z perspektywy historyków USA, Japonii czy Korei, są postrzegane jako fenomenalne. Po koniu jako siły pociągowej, pojawia się pociąg, samochód i wreszcie samolot. Pierwsza połowa tego wieku pracowała na wspaniałą jego końcówkę choć nie zakończył się proces demokratyzacji i nie skończyły się nierówności społeczne - powiedział historyk.


Powiązany Artykuł

Maorysi_663.jpg
Maorysi – gospodarze Nowej Zelandii

W tym okresie świat się zmienił szybko i wyraźnie. Po pierwsze, zmieniły się warunki życia ludzi. Dokonano wielu odkryć i wynalazków, wiek XIX nazywany jest "wiekiem pary i elektryczności". Pojawiły się zupełnie nowe sposoby komunikowania się (telegraf, telefon, radio). Po drugie, rewolucja obaliła zasady i autorytety trwające od wieków, a zamiast nich pojawiły się nowe mocarstwa i nowe ideologie. Dla Polski był to okres niewoli narodowej.

"Polacy nie byli beneficjentami"

Gość PR24 dodał, że Polacy nie byli beneficjentami wielkiego rozwoju jaki przypadł na wiek XIX. - Nie korzystaliśmy tak bardzo jak np. Francja z imperiów kolonialnych. W tamtym czasie, na pomyślność Francuzów, Brytyjczyków czy Belgów, pracowały miliony ludzi na całym świecie - zauważył prof. Andrzej Chwalba.


Posłuchaj

Prof. A. Chwalba o wieku XIX ("Konfrontacje idei") 21:29
+
Dodaj do playlisty

 

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Andrzej Chwalba (historyk)

Data emisji: 15.11.2020

Godzina: 08.06


Polecane

Wróć do strony głównej