Ruch literackiej odnowy katolickiej. Romanistka: paradoksalnie łączy się z kryzysem w kościele
- Moderniści zanegowali niezmienność dogmatów, to wywołało odwrócenie się od kościoła - mówiła w Polskim Radiu 24 romanistka, Zofia Litwinowicz-Krutnik.
2021-01-24, 09:20
Gość PR24 zawodowo zajmuje się między innymi katolickimi pisarzami, ruchem odnowy, a jej zainteresowania koncentrują się wokół Francji. Jak powiedziała, mówiąc o literackim renesansie katolickim, mówi się o nurcie literatury katolickiej, który intensywnie rozwijał się od końca XIX wieku w Europie Zachodniej, ale głównie we Francji.
"Zanegowanie dogmatów"
Powiązany Artykuł
"Francuzi wykonali pracę solidarnościową". Romanista o relacjach polsko-francuskich
- Ten nurt paradoksalnie łączy się z kryzysem w kościele katolickim, gdy moderniści zanegowali niezmienność dogmatów. Kryzys spowodował masowe odwrócenie się od kościoła katolickiego we Francji i został potępiony przez Piusa X w 1907 r. wtedy to otwierają się drzwi dla świeckich o mówieniu o sacrum - powiedziała romanistka.
Modernizm wywołał bardzo duży kryzys w Kościele, stworzył napięcie między nauką a Kościołem. Moderniści nie zgadzali się z nauką Kościoła w kwestii dogmatów, natchnienia Pisma Świętego czy nawet boskości Jezusa Chrystusa. Doprowadziło to do zdecydowanych kroków od strony kościelnej. Próby rozwiązania problemu modernistycznego dzielą teologów i historyków.
REKLAMA
Posłuchaj
Zofia Litwinowicz-Krutnik szczególnie zajmuje się twórczością pisarza Josepha Malègue’a którego cenił Paweł VI, od początku swego pontyfikatu systematycznie odwoływał się do niej w swych homiliach papież Franciszek. Francuscy recenzenci nazywają Malègue’a "katolickim Proustem". W zbiorowej pamięci przetrwał jako autor fresku obyczajowego, "Augustyn albo Pan jest tu". Bohaterem tego eposu nie jest jednak św. Augustyn, ale nadwrażliwy syn owerniackiego nauczyciela, Augustin Méridier. Malègue na kartach powieści prowadzi czytelników w głąb dawnej, katolickiej Francji. Przedstawia czytelnikom wspólnotę w momencie dziejowego przesilenia – postępującej erozji życia religijnego. Rozpad hierarchicznej struktury społecznej, postęp techniczny podkopujący zaufanie do tradycji i zastępowanie religijnej wizji świata mitem rozumu i jego nieograniczonych możliwości doprowadza bohatera do kryzysu wiary.
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
REKLAMA
Gość: Zofia Litwinowicz-Krutnik (romanistka)
Data emisji: 24.01.2021
Godzina: 08.06
Polecane
REKLAMA