more_horiz

"Zabrakło kompleksowego traktatu". Prof. Magdalena Bainczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 10:14
- Upływ czasu nie może być wykorzystywany w niegodziwy sposób - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Bainczyk z Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego i Instytutu Zachodniego w Poznaniu o reparacjach i odszkodowaniach wojennych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

Punktem wyjścia w dyskusji, była książka niemieckich historyków: Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera, którzy napisali książkę "Verdraengt, Vertagt, Zurueckgewiesen. Die deutsche Reparationsschuld am Beispiel Polens und Griechenlands" (Wyparte, odłożone na później, odrzucone. Niemieckie długi reparacyjne na przykładzie Polski i Grecji).

"Obraz Polski ograbionej"

Autorzy, po konsultacji z ekspertem od prawa międzynarodowego Andreasem Fischer-Lescano, dochodzą do wniosku, że Polska może jak najbardziej domagać się reparacji.


warszawa po wojnie pap 1200 .jpg
Reparacje wojenne. Poseł do Bundestagu proponuje fundusze i symboliczne odszkodowania

Gość PR24 powiedziała, że kiedy jeździ po Polsce i widzi wszechobecny eternit na dachach domów, drogi szutrowe czy polne, które prowadzą do domów, widzi obraz Polski zniszczonej i ograbionej po II wojnie światowej.

- Chodzi o ciągłość, brakuje sprawiedliwego odszkodowania po wojnie, które trafiłoby do każdej wioski, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. Nie bez znaczenia są też szkody psychiczne jakich doznali Polacy - podkreśliła profesor.

Posłuchaj
23:04 PR24_MPLS 2020_08_23-08-05-58.mp3 Prof. Magdalena Bainczyk o reparacjach wojennych ("Konfrontacja idei")

"Prawo wtórne do faktów"

Dodała, że niemiecka nauka prawa jest nauką rozwiniętą nieporównywalnie z innymi, ale jak zaznaczyła, prawo jest w tym państwie wtórne do faktów. - Niemcy konsekwentnie powtarzają, że wszystko co mieli oddać już oddali, ale nie zawarto kompleksowego traktatu, który regulowałby reparacje wojenne - przypomniała Magdalena Bainczyk.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Magdalena Bainczyk z Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego i Instytutu Zachodniego w Poznaniu
Data emisji: 23.08.2020
Godzina emisji: 08.05

Polskie Radio 24

Zobacz także

Zobacz także