X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Poseł do Bundestagu proponuje fundusze i symboliczne odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 17:54
Poseł Zielonych i szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu, Manuel Sarrazin, przedstawił propozycje, które rozszerzyłyby dotychczasową formę zadośćuczynienia Niemiec dla Polski. Chodzi m.in. o finansowanie opieki zdrowotnej ofiar okupacji.
Okolice placu Napoleona (ob. placu Powstańców Warszawy) zrujnowanego w czasie II wojny światowej
Okolice placu Napoleona (ob. placu Powstańców Warszawy) zrujnowanego w czasie II wojny światowejFoto: CAF/PAP

Jak pisze bawarski dziennik "Sueddeutsche Zeitung", Sarrazin proponuje stworzenie dwóch nowych funduszy dla ofiar wojny i okupacji. Z jednego wypłacane byłyby środki pokrywające koszty opieki medycznej ofiar, zaś drugi byłby przeznaczony dla tych ofiar i ich dzieci, które były dotąd pominięte w wypłatach odszkodowań.

wiad reparacje.jpg
Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: temat ważny i potrzebny

Dodatkowe punkty planu to symboliczne odszkodowania dla miejscowości, gdzie Niemcy popełniali zbrodnie wojenne, a także sposoby wsparcia polskiej kultury. Chodzi z jednej strony o fundusz wsparcia kultury, a także wniesienie "znaczącego wkładu w wielki projekt kulturalny w Polsce". Polityk chce też udokumentowania wszystkich polskich ofiar niemieckich żołnierzy.

Uniknięcie "negocjacji na szczeblu rządowym"

Sarrazin od lat zasiada w niemiecko-polskim zespole parlamentarnym w Bundestagu, a obecnie jest jego prezesem. Na swojej stronie internetowej opublikował - również po polsku - swoje ogólne stanowisko w kwestii reparacji. Pisze w nim, że choć Polska formalnie nie ma prawa ubiegać się o reparacje, które zresztą byłyby zbyt wielkie do udźwignięcia dla Niemiec, to Niemcy muszą "wyraźnie dać do zrozumienia, że są gotowe do odrobienia swoich zadań domowych".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Drobny ułamek tego, co otrzymali inni". Premier o odszkodowaniu dla Polaków więzionych w obozach

"Musi teraz chodzić o to, aby poprawić empatię i umiejętności komunikacyjne Niemiec w zakresie polityki historycznej w odniesieniu do kwestii reparacji" - pisze Sarrazin. Jak dodał, dotychczasowa postawa Niemiec w sprawie reparacji jest coraz częściej podawana w wątpliwość.

"Postawa wyczekująca, jaką dotychczas przyjął rząd federalny, winna zatem być uzupełniona o własne propozycje, jak moralnie i finansowo można postępować w Polsce z winą Niemiec w taki sposób, aby nie doprowadziło to do oficjalnych negocjacji na szczeblu rządowym w zakresie wypłaty reparacji i aby obydwa rządy mogły zachować swoje pozycje prawne" - konkluduje.

1200_Niemcy_IIWŚ_PAP.jpg
Prezydent Niemiec: chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii

"Zasiada w ławach opozycji"

Do publikacji propozycji dochodzi na dzień przed wizytą szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa w Polsce. Według "SZ", wizyta może być okazją do podjęcia tematu w oficjalnych rozmowach. Jak zauważa dziennik, powołując się na badanie w ramach Barometru Polska-Niemcy, kwestia odszkodowań jest uważana za główną przeszkodę w relacjach obu krajów - wskazuje na nią 58 proc. Polaków i 52 proc. Niemców.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy chcą od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową

Jednak zdaniem Adama Traczyka z Niemieckiej Rady Polityki Zagranicznej (DGAP) w Berlinie, nie należy spodziewać się na razie przełomu w tej sprawie. Jak tłumaczy ekspert, propozycja Sarrazina to "głos tej części środowiska politycznego w Niemczech, które uważa, że ciemne plamy na projekcie pojednania polsko-niemieckiego ciążą na przyszłości wzajemnych relacji" i jest próbą wyjścia z reparacyjnego impasu.

- Nie można wykluczyć, że w przyszłości zostanie jakiś mniej lub bardziej symboliczny gest, ale nie należy mieć jednak złudzeń - to nie jest temat, którym żyje polityczny Berlin i nie jest to nawet jeden z kluczowych tematów współczesnych relacji polsko-niemieckich" - mówi Traczyk. "Sam Sarrazin, choć to poseł o wyrobionej renomie, zasiada w ławach opozycyjnych. Być może pewien przełom byłby możliwy, gdyby Zieloni weszli po przyszłorocznych wyborach do koalicji rządzącej - dodaje. 


mbl

Czytaj także

"Niemcy nie rozliczyły się całkowicie z przeszłością". Prof. Żerko o odpowiedzi na list b. więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:44
- Jeżeli Berlin uważa, że można zamknąć sprawę materialnego zadośćuczynienia i jednocześnie utrzymywać, iż Niemcy dokonały całkowitego rozliczenia się ze swą brunatną przeszłością, to trudno nazwać to inaczej, jak hipokryzją, ocenił prof. Stanisław Żerko, odnosząc się do odpowiedzi Urzędu Kanclerskiego na list polskiej więźniarki, do której dotarł portal PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można II wojny zredukować do Holokaustu". Ambasador Przyłębski o rewidowaniu historii

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 14:55
W Berlinie przed pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, władze Brandenburgii oraz ambasador w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski.
rozwiń zwiń