more_horiz

Prof. Rzegocki: Brytyjczycy coraz bardziej interesują się Polską

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 14:00
- Polacy już dużo wcześniej, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, studiując, poznawali literaturę angielską i historię. A w tej chwili obserwujemy rosnące zainteresowanie Brytyjczyków Polską, studiami w Polsce czy przyjazdem do Polski, choćby turystycznym. Jest to niezwykle ciekawy proces - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej w MSZ.
Flagi Wielkiej Brytanii i Polski
Flagi Wielkiej Brytanii i Polski Foto: Grand Warszawski / Shutrerstock

Zdaniem gościa PR24 "Wielka Brytania jest fascynująca". - Fascynujące są jej relacje z Polską. To jest kraj jednocześnie bliski i odległy. Bo jest to wyspa. Tę wyspiarskość, izolację, to niemyślenie o sobie w kategoriach europejskich - to coś, z czym się spotykamy i co nas często dziwi. Po referendum brexitowym spotkałem więcej anglików, którzy zaczęli mówić o sobie, że są Europejczykami niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział prof. Arkady Rzegocki. 

Jak zaznaczył, "polska myśl polityczna, polskie doświadczenie ustrojowe nie tylko nie ustępuje brytyjskiemu, ale one ze sobą współgrają". - Wiele naszych osiągnięć jest stanowczo za mało docenianych. Jeżeli Izba Gmin jest matką parlamentów - jak często mówią Anglicy - to nasze doświadczenie parlamentarne, konstytucyjne czy republikańskie jest jednym z ważniejszych źródeł takiego myślenia i działania. Nie tylko w Europie Środkowej, ale w skali całej Europy - podkreślił profesor. 

- Relacje między Polską a Wielką Brytanią przyjmują teraz zupełnie nowy charakter. O ile byliśmy sojusznikiem - jak pisali znani publicyści, myśliciele - egzotycznym, albo Anglia była dla nas takim sojusznikiem, o tyle teraz ta bliska współpraca, choćby przy pomocy Ukrainie nie jest egzotyczna. Bo następuje radykalna zmiana w wiedzy obydwu społeczeństw - dodał. 

- Polacy już dużo wcześniej, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, studiując, poznawali literaturę angielską i historię. A w tej chwili obserwujemy rosnące zainteresowanie Brytyjczyków Polską, studiami w Polsce czy przyjazdem do Polski, choćby turystycznym. Jest to niezwykle ciekawy proces - powiedział prof. Arkady Rzegocki. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:01 PR24 2023_01_22-11-33-16.mp3 prof. Arkady Rzegocki o relacjach polsko-brytyjskich (Konfrontacje idei) 

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Arkady Rzegocki (szef służby zagranicznej w MSZ)

Data emisji: 22.01.2023

Godzina: 11.33 

bartos

Zobacz także

Zobacz także