more_horiz

Prof. Bogdan Musiał: Niemcy uważają, że Polska zyskała na II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 13:57
W 1939 roku Polskę napadły dwa totalitarne państwa. Z jednej strony były to narodowo-socjalistyczne Niemcy, z drugiej strony - komunistyczna Rosja. Polska historia nie jest jednak odpowiednio dobrze znana na Zachodzie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Bogdan Musiał, historyk.
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. W Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał wyjaśnił, że Niemcy, choć zostawili Polskę zrujnowaną po II wojnie światowej, uważają, że nasz kraj zyskał na tym konflikcie
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. W Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał wyjaśnił, że Niemcy, choć zostawili Polskę zrujnowaną po II wojnie światowej, uważają, że nasz kraj zyskał na tym konflikcieFoto: Archiwum Cyfrowe NAC

Polska historia najnowsza ukształtowała się pod wpływem dwóch totalitaryzmów - z jednej strony nazistowskiej III Rzeszy Niemieckiej, która napadła i okupowała Polskę od 1939 roku, z drugiej strony Związku Sowieckiego pod przewodnictwem komunistycznej Rosji, pod której kuratelą Polska znalazła się po II wojnie światowej.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że znajomość i zrozumienie polskiej historii w Niemczech jest znikome. Zauważył, że za naszą zachodnią granicą panuje przekonanie, że Polska nie ma prawa pretendować do miana ofiary II wojny światowej. Wśród ofiar np. obozów koncentracyjnych wymienia się Żydów, Roma i Sinti, a nawet homoseksualistów, ale nie wymienia się Polaków.

Równocześnie prof. Bogdan Musiał zauważył, że wśród Niemców panuje przekonanie, że jeśli chodzi o Polskę i II wojnę światową, to ofiarami są tu Niemcy, a Polacy są tymi, którzy zyskali. W końcu Polska otrzymała niemieckie ziemie wschodnie, z których Niemcy zostali wysiedleni. Na argument, że Polska te ziemie otrzymała nie z własnej woli, za to w zamian za utracone własne ziemie wschodnie, Niemcy stwierdzają, że wschodnie kresy Polsce też się nie należały, bo zostały przez II RP przestępczo zagrabione podczas napaści Polski na bolszewicką Rosję w 1920 roku.

Ponadto jeszcze Niemcy nie rozumieją Polskiej historii także w zakresie okresu powojennego. Niemcy - tłumaczył prof. Bogdan Musiał - nie rozumieją twierdzenia, że "rotmistrza Pileckiego zabili komuniści". Są przekonani, że zrobili to Polacy, bo postrzegają powojenną historię Polski tak, jak swoją własną przedwojenną historię. W Niemczech do władzy doszedł Adolf Hitler i NSDAP w wyniku uczciwych demokratycznych wyborów. W Polsce komunistyczna władza została narzucona siłą i tylko dzięki sile ZSRR w ogóle się utrzymała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:41 PR24 2023_02_05-11-33-13_KI.mp3 Prof. Bogdan Musiał o postrzeganiu polskiej historii w Niemczech oraz o wpływie na Polskę dwóch totalitaryzmów - hitlerowskiego i stalinowskiego ("Konfrontacje idei" / PR24)

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk)
Data emisji: 05.02.2023
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także