more_horiz

"Skondensowany przekaz". Prof. Berendt o wystawie w PE poświęconej stratom Polski w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 12:55
- To, co chcemy pokazać, to uświadomić setkom posłów oraz gościom Parlamentu Europejskiego, jak dojmującym, przerażającym doświadczeniem w dziejach polskiego narodu były lata II wojny światowej, a szczególnie okupacji niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Prof. Grzegorz Berendt podczas otwarcia wystawy Polska - jedna z ofiar II wojny światowej w Europie
Prof. Grzegorz Berendt podczas otwarcia wystawy "Polska - jedna z ofiar II wojny światowej w Europie"Foto: muzeum1939.pl

"Polska jedna z ofiar II wojny światowej w Europie" - to tytuł wystawy, która 28 lutego stanęła w Parlamencie Europejskim. Ekspozycję planszową poświęconą stratom Polski przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Grzegorz Berendt, powiedział, że przekaz o polskich stratach w czasie II wojny światowej musi być dostosowany do możliwości czasowych współczesnego odbiorcy.

- Ustalenia badaczy, najnowszy stan badań, wchodzi do świadomości opinii publicznej, dopiero gdy znajduje odbicie w materiałach edukacyjnych, gdy mówimy o dzieciach i młodzieży i materiałach medialnych, gdy mówimy o starszych odbiorcach. Ten przekaz musi być dostosowany do możliwości percepcji oraz czasu, który odbiorca może poświęcić. Te treści, tysiące informacji, trzeba skondensować w przekazie, który zamyka się w przypadku podstawowego hasła muzealnego, przekazie 300 - 600 znaków. To nie książki, artykuły, ale hasła, gdzie wybijamy treści uznane za nas za najistotniejsze a wzmacniamy ten przekaz dojmującym obrazem - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
25:26 _PR24_AAC 2023_03_05-11-33-32.mp3 Prof. Grzegorz Berendt o wystawie "Polska - jedna z ofiar II wojny światowej w Europie" (Polskie Radio 24 / Konfrontacje Idei) (Polskie Radio 24 / Konfrontacje Idei)

Bruksela to pierwsze miejsce, gdzie jest pokazywana wystawa o stratach materialnych i ludzkich Polski w czasie II wojny światowej.

Zobacz także:

* * *

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Grzegorz Berendt

Data emisji: 05.03.2023

Godzina: 11.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także