more_horiz

Kiedy powstała dzisiejsza stolica Polski? Rozmowa z prof. Tomaszem Jasińskim

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 12:50
Początki Warszawy nie są jasne dla historyków, bo nie zachował się dokument lokacyjny. Prof. Tomasz Jasiński podjął się poszlakowego śledztwa, na podstawie którego stwierdził, kiedy powstała dzisiejsza stolica Polski. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Konrad Krajewski/ Shutterstock

Historyk jest autorem książki "Wokół początków Warszawy". Jego zdaniem założenie miasta lokacyjnego wiązało się z decyzją księcia mazowieckiego Bolesława II i jego synów - Siemowita II i Trojdena I - którzy porozumieli się z kupcami toruńskimi.

To właśnie dzięki inicjatywie toruńskich kupców powstał w 1309 r. nowy szlak handlowy łączący Toruń z Rusią. Warszawa była niezwykle istotnym punktem na tej trasie. Rok później doszło do formalnego założenia miasta.

Historycy datowali narodziny Warszawy w okresie od 1275 roku do lat 20. XIV wieku. Jej początki jako miasta lokacyjnego (choć oczywiście przed "lokacją" miejsce to miało już swoją historię) wiążą się z powstaniem szlaku, który biegł z Torunia do Włodzimierza Wołyńskiego (dziś Włodzimierz na Ukrainie).

Według autora książki Warszawa została założona w 1310 roku. Profesor twierdzi, że dokument lokacyjny wydał najprawdopodobniej Siemowit II.

Historyk wyjaśnia również etymologię nazwy grodu. Wywodzi ją od imienia podkomorzego Warsza z Czerska, który w 1240 r. w miejscu dzisiejszego Zamku Królewskiego wzniósł warownię. Okoliczna ludność nazwała ją Warszewą, czyli osadą Warsza. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:18 PR24 2023_09_03-11-34-23.mp3 Konfrontacje idei - 3.09.2023 

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Tomasz Jasiński (historyk)

Data emisji: 3.09.2023

Godzina: 11.33 

PR24

Zobacz także

Zobacz także