Bruksela: spór o wydatki na szczycie NATO
Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB. Szczyt NATO komentowali goście PR24: Michał Baranowski, szef Warszawskiego Biura German Marshall Fund Michał Baranowski oraz dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2018-07-11, 22:15
Posłuchaj
Przed rozpoczęciem szczytu Trump ostro krytykował te państwa, które nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Najmocniej dostawało się Niemcom, które wydają na ten cel nieco ponad 1,2 proc. PKB. Trump napisał po środowej sesji na Twitterze: "Na co przydaje się NATO, jeśli Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za gaz i energię? Muszą płacić 2 proc. PKB NATYCHMIAST, a nie do 2025 roku".
Poza rozmową na temat wydatków szczyt NATO potwierdził decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku. Sojusz zgodził się już wcześniej, by w nowych dowództwach powstało 1200 etatów.
Polska cały czas lobbuje, by w Szczecinie powstało dowództwo armijne. Dyplomaci w Sojuszu mówili dziennikarzom, że decyzja w tej sprawie będzie zależała od rekomendacji naczelnego dowódcy wojsk NATO generała Curtisa Scaparrottiego. Szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że jest dobrej myśli, a decyzja, czy dowództwo w ogóle powstanie, zapadnie jesienią. Obecnie NATO ma tego rodzaju kwaterę w Turcji.
Michał Baranowski komentował z Brukseli - Na razie widzimy duży poziom wrogości między prezydentem Trumpem a Niemcami. Jego wypowiedzi dotyczą głównie kanclerz Merkel i Niemiec jako całości. W związku z budową rurociągu Nord Stream 2 i nie przeznaczeniem środków na zbrojenia na poziomie 2 proc. PKB, a także w związku z wcześniejszą krytyką deficytu handlowego, jaki USA mają z Europą. Są obawy, że retoryka szczytu będzie podobna do tej , jaka miała miejsce na szczycie G7. Rzeczy o których mówi prezydent Trump rzeczywiście musimy wziąć głęboko do serca, szczególnie jeśli chodzi o zdolności bojowe i wydatkach na obronność, na które zgodzili się wcześniej wszyscy sojusznicy.
REKLAMA
Zdaniem Łukasza Jasiny prezydent Donald Trup zwrócił uwagę na istotną kwestię - w Stanach Zjednoczonych narasta pytanie, w jaki sposób kraje Europy mogą krytykować i atakować USA, do tego współfinansować Rosję i jednocześnie domagać się finansowanego za amerykańskie pieniądze parasola ochronnego. To jest sygnał dla Niemiec, że może warto by dla dobra Paktu Północnoatlantyckiego równoważyć kontynuację tak silnego zaangażowania w projekt Nord Stream 2 - podkreślał gość Polskiego Radia 24.
PAP/PR24/KA
Więcej w nagraniu audycji.
Audycję przygotowała Maria Przełomiec.
REKLAMA
Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 11.07.2018
Godzina emisji: 21:37
Polecane
REKLAMA