Czy grozi nam wojna amerykańsko-chińska?
- Nie grozi nam wojna bezpośrednia. Napięcie między Zachodem, a Chinami nie jest czymś nowym – mówiła w audycji "Spojrzenie na Wschód” dr Katarzyna Pisarska, dyrektor programowa Warsaw Security Forum. W studiu o możliwej wojnie amerykańsko – chińskiej dyskutowała również dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego UW.
2018-10-31, 21:20
Posłuchaj
Relacje Chin i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie wojskowości nie należą do łatwych. Waszyngton krytykuje rosnące zaangażowanie Chin na spornych akwenach Morza Południowochińskiego. Pekin z kolei stanowczo sprzeciwia się sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia dla Tajwanu. W ostatnich tygodniach amerykańskie bombowce wykonywały loty zwiadowcze nad Morzem Południowochińskim i Wschodniochińskim, co także przyczyniło się do wzrostu napięć między mocarstwami.
- Widzimy bardzo duże zmiany w geopolitycznej układance światowej – podkreślała dr Katarzyna Pisarska. - Chiny rosną w siłę. Miały dosyć wstrzemięźliwą politykę oczekiwania, nie chcąc jednocześnie wchodzić w bezpośrednią konfrontację, ale przygotowują się do wojny. Chiny rozpoczęły wielki program modernizacyjny armii, inwestują ogromne pieniądze w nowe technologie i w wielu obszarach wyprzedziły Stany Zjednoczone. W momencie wielkich zmian, Chiny okazują się największym przeciwnikiem i w USA mówi się o tym bardzo poważnie – dodała dyrektor programowa Warsaw Security Forum.
- Nie jestem przekonana czy ta wojna, wieszczona przez wielu ekspertów i polityków, faktycznie będzie tylko pośrednia – kontrargumentowała dr Beata Górka-Witer. - Jeżeli przyjrzymy się polityce Stanów Zjednoczonych, za kadencji poprzedniego prezydenta, to ten "piwot" był deklarowany. Wszyscy się zgadzają, że przespaliśmy czas, kiedy państwa azjatyckie, również Korea Północna walcząca o przełamanie izolacji międzynarodowej, poszły do przodu tak szybko, że w tej chwili polityka Stanów Zjednoczonych wywierania presji na Chiny, wojny handlowe, czy próba zatrzymania północnokoreańskiego programu rakietowego, to są już ruchy wykonywane zbyt późno – wyjaśniała ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego UW.
Audycję "Spojrzenie na Wschód” prowadziła Maria Przełomiec.
Polskie Radio 24/IAR
---------------------------