Wojciech Jakóbik: niższe ceny gazu dla Białorusi to także większa zależność od Rosji

- Ograniczenie dostaw przez szlak niemiecki, które zajdzie przez realizację wyroku ws. OPAL doprowadzi do zwiększenia transportu gazu przez Białoruś i Ukrainę. Te kraje są dzięki temu w trochę lepszej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner z PISM.

2019-09-18, 21:14

Wojciech Jakóbik: niższe ceny gazu dla Białorusi to także większa zależność od Rosji
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Foto: Shutterstock.com / exsilentroot

Posłuchaj

18.09.2019 Eksperci o energetycznym dialogu pomiędzy Rosją a Białorusią
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy były relacje Rosji i Białorusi w zakresie polityki gazowej i naftowej. - Białoruś i Rosja działające w ramach jednego rynku to niższe ceny gazu dla Białorusinów, czego oni zresztą oczekują. W 2011 r. Białorusini zrezygnowali ze swoich gazociągów w zamian za tańszy gaz. Ewentualne zmiany w kierunku integracji być może byłyby korzystne, ale oznaczałyby większą zależność od Rosji - stwierdził Wojciech Jakóbik.

W co gra Białoruś?

- Warto spojrzeć na to w ten sposób, czy będzie kolejny spór o cenę gazu i ropy naftowej. Tego typu spory toczą się między Rosją i Białorusią toczą się często i kończy się to zwykle ustępstwami ze strony Białorusi - uważa.

Innego zdania była Anna Maria Dyner. - To Rosja częściej idzie na następstwa wobec Białorusi. Jeżeli chodzi o ropę naftową, Rosja powinna pomyśleć o tym, aby utrzymać cenę ropy naftowej poniżej światowego poziomu - zaznaczyła.

- Środowiska eksperckie z Białorusi są podzielone. Gospodarka rosyjska jest 29 razy większa od białoruskiej i trudno będzie je ze sobą połączyć. W ubiegłym roku trwały dyskusje nt. odnowienia procesów integracyjnych. Wtedy to spaliło na panewce. Znając władze białoruskie, będą one odwlekały tę możliwość. W Rosji mamy 3-stopniowy budżet, na Białoruski to 2-stopniowy budżet. 1 stycznia 2020 r. wydaje się datą zbyt optymistyczną na porozumienie - twierdzi rozmówczyni.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Kreml 1200.jpg
Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ekspert z PISM powiedziała także, że Białoruś ma na uwadze nadchodzące wybory. - To gra ze strony Rosji i element nacisku propagandowego wobec Białorusi. Nie liczyłabym na to, że Białoruś będzie skłonna do ustępstw. Jeżeli Rosja chce pokazać, że zwiększa nacisk na władze państwowe, to może właśnie to robić. Trzeba pamiętać, że wybory parlamentarne na Białorusi są przykrywką dla wyborów prezydenckich - zauważyła.

Flirt Łukaszenki z USA

- Białoruś chce pokazać, że jest ważnym państwem. Ostatnio obserwujemy zbliżenie USA z Białorusią, gdzie gościł John Bolton. Spotykają się także przedstawiciele służb obydwu państw. Białoruś będzie usiłowała wyszarpać sobie jak najwięcej neutralności. Łukaszence została próba balansowania Rosji państwami zachodnimi. Jeżeli te relacje się poprawią, jest szansa na to, że Amerykanie zniosą swoje sankcje wobec Białorusi - prognozuje Anna Maria Dyner.

Wojciech Jakóbik twierdzi z kolei, że porozumienie jest możliwe, ale nie będzie o nie łatwo. - Białoruś wykorzystuje sektor naftowy i chemiczny, aby napędzać gospodarkę zależną od ropy rosyjskiej. Długofalowa współpraca z USA mogłaby prowadzić do zmniejszenia zależności Białorusi od ropy rosyjskiej, ale będzie to trudne, bo USA i Rosja mają inne gatunki Rosji i trzeba by było odpowiednio dostosować do tego rafinerie - podsumował.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

moskwa kreml plac czerwony cerkiew free pixabay 1200.jpg
Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Kto skorzysta na ataku w Arabii Saudyjskiej?

Goście wypowiedzieli się także o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, który spowodował gwałtowny wzrost ceny za baryłkę ropy. - Ten kryzys powinien się wkrótce skończyć, jeżeli nic nowego się nie wydarzy. Wszystko wskazuje na to, że za atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej odpowiada Iran, co od razu zaostrzyło relacje między USA a Rosją. Korzystają na tym na razie Rosjanie - stwierdził Wojciech Jakóbik.

- Można także wskazać na ochronę tankowców. Amerykanie powtórzyli zainteresowanie do stworzenia koalicji chroniącej interesy naftowe. Jeżeli są to działania terrorystów, to można spodziewać się, że będzie ich więcej - dodał.

Powiązany Artykuł

1200_Arabia_PAP.jpg
Arabia Saudyjska przedstawiła "niezaprzeczalny dowód agresji Iranu"

Także Anna Maria Dyner jest zdania, że mogą tu skorzystać Rosjanie. - Nie wierzę w przypadki. Irańczycy też mogą pośrednio skorzystać na ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, jednak im droższa będzie ropa, tym lepiej dla reżimu rosyjskiego - uważa. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/pkr

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

REKLAMA

Goście: Anna Maria Dyner (PISM) oraz Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 20:32

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej