Grzegorz Kuczyński: ZSRR wiedział, że nie utrzyma komunizmu w NRD
- Przez wszystkie następne lata po zjednoczeniu Niemiec, po upadku Związku Sowieckiego, temat wdzięczności niemieckiej wobec Moskwy za zgodę na zjednoczenie cały czas się przewijał i przewija do dziś - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute).
2019-11-13, 21:07
Posłuchaj
W sobotę w Berlinie odbyły się uroczystości z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. W audycji "Spojrzenie na Wschód" Grzegorz Kuczyński mówił o tym wydarzeniu i roli, jaką odegrał w nim Związek Sowiecki.
Gość PR24 "Sowieci wiedzieli, że nie da się utrzymać władzy komunistycznej w Niemieckiej Republice Demokratycznej". - Zresztą nie tylko w Niemczech Wschodnich, tak samo w wielu krajach tzw. bloku wschodniego. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że nie da się utrzymać obozu wschodniego w takiej formule, jaka działała przez kilka poprzednich dekad - ocenił.
Powiązany Artykuł
![PAP DOnald Trump 6 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/27f0889a-bab7-411e-926a-a0b539104b02.jpg)
30 lat od upadku muru berlińskiego. D. Trump: Niemcy cennym sojusznikiem
Połączenie na amerykańskich warunkach
W związku z tym, jak mówił Grzegorz Kuczyński, ZSRR chciał "zminimalizować strat własnych związanych z nieuniknionym cofaniem się granic wpływów". - W tej sytuacji pytanie nie brzmi, czy Sowieci zgodziliby się czy nie na zjednoczenie Niemiec, pytanie brzmi: za jaką cenę. Wydaje się, że pierwszą ceną jaką podyktował Michaił Gorbaczow były zjednoczone, ale neutralne Niemcy - powiedział.
REKLAMA
- Kiedy zdali sobie sprawę, że nie da się utrzymać zjednoczonych Niemiec poza NATO, wówczas, jak podejrzewam, zapadła decyzja, że trzeba się zgodzić na zjednoczenie na takich warunkach, jakie dyktowali Amerykanie - wskazał gość Polskiego Radia 24.
Wywiad oligarchy
W audycji również relacja z Kijowa Pawła Bobołowicza. Mówił on o wywiadzie Ihora Kołomojskiego, ukraińskiego wpływowego oligarchy. Biznesmen nie wykluczył w nim współpracy z Rosją. - Ten wywiad zbulwersował opinię publiczną - zaznaczył dziennikarz, którego zdaniem rozmowa z "New York Times" może "budzić wielki niepokój".
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MSZ: gdyby nie zjednoczenie Niemiec, Polska nie byłaby w UE
Do tej sprawy odniósł się także Grzegorz Kuczyński. Jego zdaniem było pewne "okno możliwości" dla Ukrainy, aby integrować się z Zachodem. - Ta szansa została zaprzepaszczona przez te kilka ostatnich lat. Trudno się dziwić, że w samym Kijowie następują pewne zmiany wektorów polityki zagranicznej - mówił na antenie Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Antoni Opaliński.
Polskie Radio 24/msze
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 13.11.2019
Godzina emisji: 20.33
Polecane
REKLAMA