X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wspólne ćwiczenia białorusko-brytyjskie. Ekspert: liczne działania wywiadu i kontrwywiadu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 21:46
- Ciekawa lekcja dla obu stron, wydaje mi się, że bardzo mocno nasycona działaniami wywiadu i kontrwywiadu. Obstawiam, że każdy z tych żołnierzy, z jednej i drugiej strony, nie jest osobą przypadkową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Defence24, odnosząc się do wspólnych ćwiczeń komandosów Białorusi i Wielkiej Brytanii. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" był także dr Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Eksperci o relacjach rosyjsko-białoruskich i rosyjsko-turekckich ("Spojrzenie na wschód" / PR24)
Żołnierze brytyjskich sił specjalnych. Zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze brytyjskich sił specjalnych. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / PRESSLAB

W niedzielę rozpoczęły się na Białorusi wspólne ćwiczenia wojskowe komandosów białoruskich i brytyjskich. Ćwiczenia odbywają się pod egidą ONZ, zaś rosyjskie media coraz bardziej niechętnie odnoszą się do polityki Mińska, przypominając Ukrainę i przypadek Wiktora Janukowycza. O znaczeniu ćwiczeń mówili w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz i dr Jacek Raubo.

"Symboliczny gest"

łukaszenka free 1200 a.jpg
Białoruś chce ropy z Zachodu. Łukaszenka polecił dobudować infrastrukturę

Goście zostali zapytani, czy działania Aleksandra Łukaszenki wobec zachodu, zwłaszcza wspólne ćwiczenia białorusko-brytyjskie, mają szczególne znaczenie pod kątem ewentualnego zacieśniania współpracy między Europą Zachodnią a Białorusią.

- To oczywiście jest sygnał ze strony Łukaszenki, taki symboliczny gest, który nie zmienia niczego w strukturach uzależnienia Białorusi przez Rosję na poziomie gospodarczym, strukturalnym, strategicznym i tak dalej. Z tego punktu widzenia nie jest to wydarzenie ważne. Ale też bym nie przesadzał w drugą stronę. Jest to jednak sygnał, trwa w tej chwili rodzaj targu pomiędzy Putinem a Łukaszenką o stopień autonomii, stopień swobody działania Republiki Białorusi w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej - stwierdził dr Witold Rodkiewicz, podkreślając, że Rosji zależy na zwiększeniu tej zależności, zaś "Łukaszenka się opiera".

Aspekt wojskowy i wywiadowczy

W. Putin 1200 pixabay.jpg
Kamil Kłysiński: Rosja zdeterminowana, żeby zmusić Łukaszenkę do ustępstw

Na to zagadnienie zwrócił z kolei dr Jacek Raubo. Zgodził się on, że z punktu widzenia polityki, wydarzenie ma charakter symboliczny.

- Ale z drugiej jest też taki wojskowy i wywiadowczy aspekt. Trzeba pamiętać, że to jest istotne - stwierdził dr Jacek Raubo. Podkreślił, że armie te na co dzień nie współpracują, więc ta możliwość spotkania, poznania swoich metod, strategii i sposobu funkcjonowania ma szczególne znaczenie.

- Ciekawa lekcja dla obu stron, wydaje mi się, że bardzo mocno nasycona działaniami wywiadu i kontrwywiadu. Obstawiam, że każdy z tych żołnierzy, z jednej i drugiej strony, nie jest osobą przypadkową i osoby przypadkowe nie będą się tam spotykały - wyjaśnił.

W dalszej części audycji poruszono zagadnienie relacji rosyjsko-tureckich w związku z sytuacją w Syrii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: dr Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Jacek Raubo (Defence 24)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Rosja chce ograniczyć suwerenność Białorusi do minimum

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:00
- Integracja, którą proponuje Rosja to ograniczenie suwerenności państwa białoruskiego do minimum. Sprawy bezpieczeństwa i obronności Białorusi są już decydowane w Rosji - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W programie "Spojrzenie na Wschód" wziął również udział Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Pompeo w b. republikach radzieckich. Eksperci: Rosja ma powody do obaw

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 21:05
- Jeśli nawet wizyta Pompeo i słowa, które padły w Mińsku z ust Łukaszenki mają posłużyć jedynie jako karta w rozmowach z Putinem, które odbędą się 7 lutego, to z naszego punktu widzenia bardzo dobrze, to wzmacnia pozycję Łukaszenki wobec Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute). W audycji "Spojrzenie na Wschód" wziął udział również Jakub Wiech (energetyka24.pl).
rozwiń zwiń