Dr Wyciszkiewicz: pozostałe po ZSRR pomniki należało zdemontować wcześniej

- Dobrym wyjściem był demontaż pomnika Koniewa w Krakowie. Gdybyśmy w odpowiednim czasie zrobili to z większością tego rodzaju budowli w Polsce, wówczas nie mielibyśmy tego problemu politycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Wyciszkiewicz, prezes Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

2020-04-29, 21:36

Dr Wyciszkiewicz: pozostałe po ZSRR pomniki należało zdemontować wcześniej
Pomnik Iwana Koniewa w czeskiej Pradze w 2015 roku. Foto: shutterstock.com/Sergei Afanasev

Posłuchaj

Ernest Wyciszkiewicz i Anna Maria Dyner o rosyjskiej "wojnie pomnikowej" (Spojrzenie na Wschód)
+
Dodaj do playlisty

Na początku kwietnia rosyjski przywódca Władimir Putin podpisał ustawę, która pozwala karać za niszczenie lub uszkodzenie znajdujących się w Rosji, bądź za granicą, miejsc pochówków wojskowych, pomników, obelisków i innych obiektów upamiętniających żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. W reakcji na decyzję prezydenta minister obrony Siergiej Szojgu zaapelował do Komitetu Śledczego o rozważenie ścigania osób odpowiedzialnych m.in. za demontaż pomników ku czci Armii Czerwonej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Czesko-rosyjski spór o pomnik Iwana Koniewa. Radziecki marszałek zniknął z praskiej dzielnicy

- Niszczenie pomników odbywa się w państwach, z którymi Rosja nie ma najlepszych stosunków, z którymi Rosja ma bardzo duży problem, jeśli chodzi o kwestię historyczną. Chodzi tu przede wszystkim o Polskę i państwa bałtyckie, ale także o Czechy. Stąd też bardzo silna i ostra reakcja rosyjskich władz. Reakcja ta jest dziwna. Jeśli spojrzymy na interpretację tego prawa, trudno jest wskazać, kto ma odpowiadać i za co - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner.

Powiązany Artykuł

Kreml 1200 EN.jpg
Rosja nasila ataki. Ciąg dalszy kłamstw i manipulacji o historii Polski

Według Ernesta Wyciszkiewicza "dobrym wyjściem było to, co stało się z pomnikiem Koniewa w Krakowie". Monument został zdemontowany w 1991 roku.

REKLAMA

- Gdybyśmy to zrobili z większością tego rodzaju budowli w Polsce w odpowiednim czasie, wówczas nie mielibyśmy tego problemu politycznego. Oczywiście nie chodzi o pomniki. One są pretekstem do czegoś więcej, do pewnej operacji na pamięci narodów Europy Środkowej, którą Federacja Rosyjska próbuje organizować w ostatnich latach z większą aktywnością - podkreślił gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadząca: Maria Przełomiec
Goście: Ernest Wyciszkiewicz, Anna Maria Dyner
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 20.35

Polskie Radio 24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej