Awantura wokół broni nuklearnej. Polska między amerykańskim młotem a niemieckim kowadłem?
- Gdyby Niemcy się wycofały, moglibyśmy obawiać się tego, że inne kraje zaczną być za tym, aby Europa stała się kontynentem bez broni nuklearnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski). Gościem audycji był również Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
2020-05-20, 21:00
Posłuchaj
Temat rozmowy była broń nuklearna w Europie oraz ostra reakcja Niemiec i Rosji na perspektywę rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. Czy rzeczywiście byłoby to takie fatalne i czy dyskusja wokół nuclear sharing osłabia NATO?
Powiązany Artykuł
"Podchodziłbym do tego z dystansem". Prof. Miszczak o niemieckiej dyskusji ws. broni atomowej
"Niemcy są słabe militarnie"
Protest przeciw kontynuacji programu nuclear sharing zgłosiło dominujące w koalicyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) lewicowe skrzydło tej partii. Bazuje ono na niechęci obywateli Niemiec do energii jądrowej i do broni atomowej, jak też do obecnej administracji amerykańskiej. - Jest zgoda sojuszu na to, że jednym z elementów odstraszania NATO ma być broń nuklearna. Gdyby Niemcy się wycofały, inne kraje mogłyby opowiedzieć się za Europą bez broni atomowej - wskazywała prof. Beata Winter-Górka.
Profesor wskazywała, że taki pogląd nie przebił jeszcze do świadomości wszystkich europejczyków, ale zaczyna być o nim coraz głośniej. - Pomysł globalnej redukcji i wycofywanie się z broni nuklearnej może być coraz popularniejsze wśród młodych ludzi - oceniła.
- Stanowisko Niemiec jest ważne, bo są ważnym elementem struktury NATO. Duży kraj z olbrzymią gospodarką, chociaż bardzo słaby militarnie - dodał Jarosław Guzy.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 20.33
kstar
Polecane
REKLAMA