"Podchodziłbym do tego z dystansem". Prof. Miszczak o niemieckiej dyskusji ws. broni atomowej
- W kontekście polskiego interesu nie przejmowałbym się tak bardzo twitterowymi dyskusjami dyplomatów. Dla nas ważne jest, żeby bomby zostały w Niemczech - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH).
2020-05-20, 21:00
Posłuchaj
Tematem rozmowy była kwestia przyszłości arsenału nuklearnego USA w Europie, która stała się przedmiotem twitterowej dyskusji między dyplomatami, oraz konsekwencje niemiecko-francuskiego planu ratunkowego dla europejskiej gospodarki.
Powiązany Artykuł
Amerykański parasol atomowy bez Niemiec? To możliwe w ciągu 10 lat. Ambasador USA: może kolej na Polskę
"Rząd Niemiec ma jasne stanowisko w tej sprawie"
Protest przeciw kontynuacji programu nuclear sharing zgłosiło dominujące w koalicyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) lewicowe skrzydło tej partii. Bazuje ono na niechęci obywateli Niemiec do energii jądrowej i do broni atomowej, jak też do obecnej administracji amerykańskiej.
Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że do dyskusji dyplomatów w mediach społecznościowych należy podchodzić z dystansem. - Rząd Niemiec ma w tej kwestii jasne stanowisko. W 2018 roku podpisany został dokument, który stwierdza, że stanowisko ws. atomowego odstraszania, gdzie Niemcy są włączone do struktury związanej z atomowymi bombami taktycznymi, pozostaje bez zmian - mówił.
Profesor zwracał uwagę na to, że samoloty, które przewożą bomby taktyczne, są przestarzałe i nie mogą wykonywać swoich zadań w ramach polityki odstraszania całego NATO. - Niemieckie Ministerstwo Obrony dąży do tego, aby wymienić całą flotę. Chodzi tu o wymianę samolotów Tornado na F-18 - wyjaśniał.
REKLAMA
- W kontekście polskiego interesu nie przejmowałbym się tym tak bardzo. Dla nas ważne jest, żeby te bomby zostały w Niemczech.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 19.33
kstar
REKLAMA