"Nie da się jej wykluczyć z polityki międzynarodowej". Ekspert PISM o Rosji

- Potrzeba woli politycznej i pójścia tropem prania pieniędzy czy firm słupów, by skutecznie uderzyć w rosyjskich oligarchów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem audycji był też prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. 

2021-03-03, 21:15

"Nie da się jej wykluczyć z polityki międzynarodowej". Ekspert PISM o Rosji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Artemiy Belyaev/shutterstock

Unia Europejska i USA nałożyły sankcje na Rosję z powodu próby otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Z Rosji popłynął komunikat, że na sankcje odpowie ona sankcjami. Między innymi do tego tematu odnieśli się goście audycji, którzy zauważyli, że sankcje zostały nałożone na osoby, z których żadna nie posiada majątku za granicą.


Powiązany Artykuł

1200_Kneissl_Forum.png
Zasłynęła tańcem z Putinem. Ma szansę na posadę u rosyjskiego giganta

Zdaniem Łukasza Kulesy Rosji nie da się wykluczyć z polityki międzynarodowej oraz nie da się jej wykluczyć jako elementu wielu procesów, jakie w świecie się odbywają. - Jeżeli chcielibyśmy nakładać sankcje i kogoś nie wpuszczać do Unii Europejskiej, to musiałby być to sam Władimir Putin - skomentował.

"Nie ma woli politycznej"

Zdaniem prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, nie ma woli politycznej, by uderzyć w Rosję skutecznie. - W świetle woli Niemiec utrzymania dobrej współpracy z Rosją, gdyby nałożyć na nią represyjne sankcje, trzeba by było pożegnać się z dokończeniem inwestycji Nord Stream 2 - powiedział.


Posłuchaj

Ł. Kulesa i Prof. P. Żurawski vel Grajewski o Rosji ("Spojrzenie na Wschód") 25:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Aleksieja Nawalnego próbowano otruć podczas pobytu w Tomsku. Symptomy tego pojawiły się podczas lotu samolotem do Moskwy. Ze względu na zły stan zdrowia pasażera piloci postanowili lądować awaryjnie w Omsku. Tam przez kilka dni Nawalny leżał w śpiączce.

Jednocześnie trwała batalia pomiędzy prawnikami polityka a władzami szpitala o jego wywiezienie na leczenie poza granice Rosji. Ostatecznie, po ponad tygodniu spędzonym w Omsku, Nawalny poleciał do kliniki Charite w Berlinie. W połowie stycznia 2021 roku wrócił z Berlina do Moskwy, po czym został aresztowany. Obecnie odbywa "odwieszoną" wcześniej zasądzoną karę 3,5 roku kolonii karnej.


Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

REKLAMA

Gość: Łukasz Kulesa (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 03.03.2021

Godzina: 20.34


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej